Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Politika

Birleşik Krallık Regülatör Kurumu Kripto Yatırımcılarının Varlıklarına Kısıtlama Getirilmesini Savunuyor

Kripto piyasasındaki çöküş, Finansal Yürütme Otoritesi’ni ‘arkadaşını davet et’ bonus uygulamalarını yasaklamaya varana dek sert tutum bir izlemesine yol açtı

1 Ağustos 2022 16:03

Güncellenme: 1 Ağustos 2022 17:00

Birleşik Krallık Finansal Yürütme Otoritesi’nin Pazartesi günü yayımladığı bir politika belgesinde, kripto varlıklara yatırımlara üst bir sınır konulması gerektiği ve tüketicilerin paralarının hepsini kaybedebileceklerine dair uyarılmaları istendi.


Finansal hizmetler regülasyon kurumu, kripto paralar da dahil olmak üzere dijital varlıkları da kapsayacak derecede gücünü artıracak yeni kanunlar getireceğini ve bu bağlamdaki uygulamaların arkadaşlarını davet edenlere verilen bonus ödüllerin yasaklanmasına dek genişleyeceğini söylüyor.


Nisan ayında dönemin ekonomi bakanı Rishi Sunak, ülkesini bir kripto varlık merkezine dönüştürmek istediğini söylemişti. Ancak Bitcoin fiyatındaki gerilemenin yanı sıra terraUSD (UST) sabitcoin’indeki ve Three Arrows Capital yatırım fonu gibi varlıkların çöküşlerine sahne olan piyasadaki son gerileme, regülasyon kurumunu aşırı riskli davranışlara karşın harekete geçmeye kararlı bir hale getirmiş durumda.  


Finansal Yürütme Otoritesi’nin piyasalardan sorumlu yönetici direktörü Sarah Pritchard, “İnsanların güvenerek yatırım yapabilecekleri, işin içindeki riskleri anlamalarını ve risk iştahlarına uyan doğru yatırımlara yönelmelerini istiyoruz” diyor.


Haziran ayında yayımlanan belgede Pritchard, “Taşıdığı riske dair uyarı taşımayan ya da belirsiz olan, hileli ya da yanlış bilgilendirici ürünlerin pazarlandığını gördüğümüzde harekete geçeceğiz” diyor.


Finansal Yürütme Otoritesi piyasayı doğrudan regüle edecek mevcut gücü olmamasına rağmen “Spekülatif bir yatırım amacıyla kullanıldığında kripto varlıkları hâlâ yüksek riskli olarak değerlendiriyoruz” diyor.


Tasarı, potansiyel kripto varlık alıcılarına paralarının hepsini kaybedileceklerine ve işler yolunda gitmezse korunma altına giremeyeceklerine dair “daha net ve çok daha belirgin” bir uyarı verilmesini zorunlu kılıyor.


Kurum, kriptoyu orta seviye kategorisindeki “yasaklı kitlesel fonlama yatırımları” kapsamı içerisine almaktan çekiniyor. Perakende yatırımcısı yasaklanmayacak ancak varlıklarına, daha güvenli addedilen borsaya kote hisse senetlerine kıyasla daha çok sınırlama getirilecek.


Belgeye göre kripto varlıkların sınırlanma çerçevesi “sadece çeşitlendirilmiş portföyün küçük bir bölümü olan tüketicilerde” ve “tüketicilerin mevcut riskleri anlaması” üzerine olacak ve bu risk, yatırımcıların net varlıklarının yüzde 10’uyla kısıtlanacak.


Temmuz ayında istifa eden Sunak şu sıralar, Başbakan Boris Johnson’dan boşalan koltuğu almak için Dışişleri Bakanı Liz Truss’la yarış halinde.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

En Çok Konuşulanları İncele

Somera Sosyal Medya Trend Verileriyle

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk