Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Birleşik Krallık Kripto Endüstrisi Yeni Stabilcoin Kurallarını Memnuniyetle Karşıladı, Şimdi İse Rehberlik Bekliyor

Sunulan bir yasa tasarısı, Birleşik Krallık'taki düzenleyici kurumlara stabilcoinler gibi ödeme amaçlı kripto varlıklara ilişkin yeni yetkiler verebilir. Ancak bu yetkilerin finansal gözlemciler tarafından nasıl yorumlanacağına dair ayrıntılar muallak.

18 Ağustos 2022 08:13

Güncellenme: 18 Ağustos 2022 10:56

Birleşik Krallık'taki kripto taraftarları, stabilcoinler gibi dijital varlıkları yerel ödemeler yönetmeliği kapsamına sokabilecek yeni yasa tasarısını genel olarak memnuniyetle karşıladılar. Ancak, tasarı geçerse yeni kuralların nasıl uygulanacağı konusunda belirsizlik var. 


Tasarının ilk kez eylül ayında Meclis'te görüşülmesi planlanıyor. Tasarı son kabine değişikliği ile daha da yavaşlayabilecek karmaşık bir yasama sürecinden geçecek. Kripto taraftarları, düzenleyicilerden kuralları nasıl yorumlamayı ve uygulamayı planladıklarına dair işaret bekliyorlar.


Londra merkezli hukuk firması Kingsley Napley'de uyum konusunda kripto şirketlerine danışmanlık yapan hukuk danışmanı James Alleyne, CoinDesk'e yaptığı açıklamada "Çeşitli düzenleyicilerin yeni yetkilerini ve yaklaşımlarını tam olarak anlamak ve tasarı sonucunda hangi yeni kuralların getirildiğini görmek için beklememiz gerekecek" dedi.


Önerilen stabilcoin kuralları aslında, Birleşik Krallık'ın Brexit sonrası ekonomi stratejisini detaylandıran, finansal hizmetler ve piyasalara ilişkin daha geniş bir tasarının parçası. Tasarı, mevcut finansal düzenlemeleri, başta ABD doları olmak üzere bir itibari para birimine stabillenmesi amaçlanmış kripto para birimleri olan stabilcoinler gibi ödeme odaklı kripto para birimlerini kapsayacak şekilde genişletecek gibi duruyor.


Bu kripto paralar genel olarak “dijital yerleşim varlıkları” (DSA'lar) olarak tanımlanıyor. Tasarı ayrıca, Birleşik Krallık Hazinesi'ni DSA'ların ne olduğunu tanımlamakla yetkilendiriyor, İngiltere Bankası (BoE), Finansal Yönetim Otoritesi (FCA) ve Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi'ne (PSR) kuralları uygulamak için çeşitli yetkiler tanıyor.


Terra'nın Etkisi


Birleşik Krallık, stabilcoinlere ilişkin yasa tasarılarının sunulduğu büyük ülkelerin sonuncusu. Birleşik Krallık, mayıs ayında ABD dolarına karşı hızla değer kaybeden ve 40 milyar dolarlık bir yatırımın çöküşüne yol açan stabil coin terraUSD'nin düşüşünden önemli ölçüde etkilendi. ABD ve Singapur da stabil coin ihraç eden şirketleri frenlemek için hızlıca düzenleyici çerçeveler oluşturuyor.


Bu arada, Avrupa Birliği'ndeki politika yapıcılar kısa süre önce, kripto şirketleri için lisanslama kuralları belirlemeyi ve AB'de faaliyet göstermek isteyen stabil coin ihraççıları için sıkı koşullar koymayı amaçlayan Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasa tasarısı üzerinde anlaştılar.


En az altı sektör uzmanı, CoinDesk'e Birleşik Krallık'ın önerdiği önlemlerin olumlu bir adımı teşkil ettiğini ve İngiltere'nin küresel bir kripto merkezine dönüşme hedefleriyle uyumlu olduğunu söyledi.


Parlamento üyesi ve kripto düzenlemesi için kurulan partiler arası grubun başkanı Lisa Cameron, "Bunu, Brexit fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmamıza ve Birleşik Krallık için doğru kripto düzenlemesine ilişkin bir yaklaşım oluşturmamıza izin vereceğini umduğum finansal hizmetler mevzuatı için önemli bir adım olarak görüyorum. Tasarı stabilcoinleri düzenleme kapsamına alarak, Birleşik Krallık'ta daha fazla benimsenmesinin önünü açıyor ve bu gelişme, sektöre yönelik daha geniş yönlü soruşturmamızın bir parçası olarak parlamenterler için önemli bir faaliyet alanını oluşturacak” diyor. 


Kripto borsası ve saklama kuruluşu Gemini'nin Birleşik Krallık genel müdürü Blair Halliday, düzenlemeyi “bu varlıkların gelecekte ekonomimiz ve finansal sistemimizde oynayacağı önemli rolü kabul eden olumlu bir hamle” olarak nitelendiriyor. 


Sistemik Stabilcoin İhraççıları


Birleşik Krallık'ın AB'nin MiCA mevzuatına çok benzer şekilde önerdiği kurallar, başarısız olmaları durumunda finansal istikrarı tehdit edecek kadar büyük ölçekte çıkarılan stabilcoinleri tanımlamak için ihdas edilmiş bir terim olan "sistemik stabilcoinlere" büyük önem veriyor.


Ancak, Londra'da kain CMS hukuk firmasında kripto ve blok zinciri alanlarında uzmanlaşmış bir avukat olan Matthew Nyman'a göre, MiCA, stabil coin ihraççılarının AB'de faaliyet göstermek için uymaları gereken standartları belirlerken, Birleşik Krallık'a ait yasa tasarısı, stabilcoin ihraççılarının halihazırda faaliyet gösterdiğini varsayıyor ve düzenleyicilere başarısızlık veya iflas riski taşıyan DSA hizmet sağlayıcılarını tanımlama ve denetleme yetkileri vermeyi amaçlıyor.


Nyman, "[Bu yasa tasarısı] en kötü senaryoyu hesaba katıyor" diyerek Birleşik Krallık'ın kripto para birimleri için hala "tamamen belirsiz bir düzenlemeye" sahip olduğunu ve yeni tasarının bir DSA hizmet sağlayıcısının çalışmasına izin verilip verilmediğini açıklığa kavuşturmadığını, hizmet sağlayıcının nasıl çalışması veya kim tarafından yetkilendirilmesi gerektiğini belirtmediğini sözlerine ekliyor.


Nyman, "Sonunda olacaklar için bir şeyleri devreye soksalardı...diye düşündüğünüz için affedilebilirsiniz. Bu, başlangıçta ne yaşanacağını çoktan hesapladıkları anlamına geliyor. Ama tam tersini yapıyorlar" diyor.


Başarısız DSA hizmet sağlayıcılarına dönük bu eğilim, Birleşik Krallık hükümetinin Brexit sonrası ekonomi stratejisi etrafındaki genel mesajlarını ve ayrıca ABD ve AB'deki düzenleyicilerin sistemik stabilcoin ihraççılarının risklerini öne çıkaran pozisyonlarını güçlendiriyor.


Birleşik Krallık'ın yeni Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, kripto piyasasına ilişkin tasarıyı sunarken yaptığı açıklamada, kripto varlıkları "güvenli şekilde" benimserken, ülkesinin konumunu bir teknoloji merkezi olarak güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.


Nyman, Birleşik Krallık hükümetinin bu yılın sonunda Bitcoin (BTC) dahil daha geniş dijital varlıklar için planladığı müzakerelerin, kripto dostu olup olmama konusunda gerçekten nerede durduğunu anlamak açısından çok önem arz edeceğini söylüyor. 


Nyman ayrıca, "Bu, bakanlıkların ve düzenleyicilerin yaptıkları ile politikacıların söylediklerinin gerçekten örtüşüp örtüşmediğinin asıl testi olacak. DSA hizmet sağlayıcıları için bir yetkilendirme rejimi de dahil olmak üzere, "eksik" tüm kısımların giderilmesinde her bir düzenleyicinin hangi rolü oynayacağı hala belirsiz” diyor. 


PSR ise CoinDesk'e e-postayla gönderdiği açıklamada, "BoE'nin herhangi bir stabilcoine ruhsat vermesi gerekecek ve firmaların bunun için izlemesi zorunlu süreçleri var" dedi.


Önerilen kurallar, BoE'nin Birleşik Krallık finansal sistemini veya Merkez Bankasının "parasal otorite olarak hareket kabiliyetini" tehdit edebilecek stabil coin ihraççıları üzerinde son sözü söyleyeceğini gösteriyor.


BoE, hükümetin önerilen düzenleyici tedbirlerini paylaşacağı ve kamu ile sektör temsilcilerini fikir sunmaya davet ettiği bir istişare toplantısında, önümüzdeki yıl firmalara yetki verip vermeyeceği de dahil olmak üzere, sistemik stabilcoinleri düzenlemeye ilişkin planlarının detaylarını paylaşacak. PSR ise, stabilcoinler de dahil olmak üzere DSA'ları nasıl düzenleyeceği konusunda bir rehber yayınlamayı planlıyor.


Alleyne'e göre, BoE muhtemelen daha geniş kapsamlı finansal istikrara odaklanırken, hükümetin kara para aklamayla mücadele kuralları kapsamında kripto şirketlerine halihazırda ruhsat veren FCA ise, tüketicinin korunmasına odaklanmaya devam edecek. 


Düzenlemeye Yönelik Gecikmeler


Birleşik Krallık hükümetindeki siyasi çalkantı, yasanın geçmesinde gecikmelere neden olabilir.


Birleşik Krallık'ta faaliyet gösteren Paris merkezli kripto endeks platformu Trakx'de kripto ekonomisti Ryan Shea, CoinDesk'e verdiği röportajda, "Yeni bir [başbakan] bulana kadar, Parlamento asla önemli bir şey geçirmeyecek, bu yüzden o zamana kadar fiilen duraksamış durumdayız." dedi.


Birleşik Krallık merkezli kripto lobi grubu Innovate Finance'in politika direktörü Adam Jackson ise, tasarının gelecek yıla kadar yasalaşmayacağından ve düzenleyicilerin 2024'e kadar yeni kurallar açıklamayacağından endişe duyuyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
KuCoin Ventures, TON Ekosistemine 20 Bin Dolarlık Hibe Sağlayacak

1 Aralık 2023 17:41

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk