Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Binance CEO'su, Nijerya'nın Gambaryan'ı Serbest Bırakması Gerektiğini Savunuyor

Şirket, ocak ayında suçlamaları çözebileceğini söyleyen anonim kişilerden gelen talebi reddetti.

7 Mayıs 2024 14:19

Güncellenme: 7 Mayıs 2024 14:48

Binance CEO'su Richard Teng, Nijerya hükümetini şubat ayında düzenleyici denetimle ilgili görüşmeler yapmak adına ülkeye giden ve orada tutuklanan kripto borsasının Mali Suç Uyum ekibi başkanı Tigran Gambaryan'ı serbest bırakmaya çağırdı.


Teng, paylaştığı blog yazısında şu ifadeleri kullandı: “Bildiğiniz üzere, sevgili meslektaşlarımızdan biri olan Tigran Gambaryan, Nijerya hükümeti tarafından 70 günü aşkın bir süredir tutulmaya devam ediyor. Küresel iş dünyası adına bu konu hakkında konuşmanın zamanının geldiğini düşünüyorum. Bir şirketin orta düzey yetkili çalışanlarını işbirlikçi politika toplantılarına davet etmek, ardından onları gözaltına almak, dünya çapındaki tüm şirketler için tehlikeli bir emsal oluşturdu."


Şu anda kara para aklama suçlamasıyla tutulan Gambaryan, Abuja mahkemesinin kefalet duruşmasını 17 Mayıs'a kadar ertelemesinin ardından, Boko Haram terör örgütünün şüpheli üyelerini de barındıran Kuje hapishanesinde bulunuyor.


Hükümet tarafından zorla tutulan iki yönetici,  insan haklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle Nijeryalı yetkililere dava açtı.


150 milyon dolarlık rüşvet

New York Times haberine göre, “Nijerya hükümetinde görevli biri” Gambaryan’ın 150 milyon dolarlık bir ödeme yapmasını istedi.


Teng de yayımladığı blog yazısında bu kişilerin kim olduğunu belirtmeden “anonim kişiler tarafından” yapılan bu talebe atıfta bulundu. NYT haberine göre, Gambaryan hükümeti bu konuda uyardı ve Binance avukatları konuya ilişkin üç sayfalık bir rapor yazdı.


Teng, "Ekibimiz, iki yetkilinin güvende olup olmadıkları konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladı. Ocak ayında yapılan talebi avukatlarımız aracılığıyla reddettik, bunun meşru bir uzlaşma teklifi olduğunu düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.


Nijerya hükümet yetkilileri, CoinDesk'in raporla ilgili yorum talebine henüz yanıt vermedi. Gambaryan'ın ailesi, paylaşacak farklı bir bilgiye sahio olmadıklarını ekledi.


Nijerya, naira’nın P2P kripto ticaretinde kullanılmasını yasaklayacak

Bloomberg haberine göre, Nijerya'nın Binance'i yerel döviz kurunu manipüle etme, vergi kaçakçılığı ve kara para aklamayla suçlamasının ardından, ülkenin para birimi naira'nın P2P  kripto para ticaretinde kullanılmasını yasaklayacağına dair söz verdi.


Raporda, kararın Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Genel Müdürü Emomotimi Agama tarafından pazartesi günü fintech uzmanlarıyla yapılan bir toplantıda açıklandığı belirtildi.


Agama, "Burada yapılması gereken şey, şu anda gerçekleşmekte olan manipülasyona engel olmak için naira'yı P2P alanından çıkarmak" dedi. "Kripto P2P trader’larıyla ilgili endişeler ve bunların naira döviz kuru üzerindeki etkileri, aksiyon alınması ihtiyacını öne çıkardı."


Ayrıca Agama, kripto borsalarını, dijital varlık saklama kuruluşlarını ve sektörün diğer alanlarını kapsayan yeni kuralların "önümüzdeki günlerde" uygulanacağını bildirdi.


Daha Fazla Oku

    NijeryaBinancetigran gambaryanrichard teng

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk