Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Biden'dan, SVB ve Signature Bank Sonrasında Sertleşme Çağrısı

ABD'de hükümet, bankada parası olanların hiçbir zararı üstlenmemesi amacıyla devreye girdi.

14 Mart 2023 10:18

Güncellenme: 14 Mart 2023 11:15

ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank'in iflaslarının ardından Kongre ve banka düzenleyicilerini finansal kurumlara yönelik kuralları sıkılaştırmaya davet edeceğini söyledi. Biden, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamalarda, kendisinin başkan Yardımcısı, Barack Obama'nın da başkan olduğu dönemde yasalaşan 2010 Dodd-Frank Yasası'nın bankalar için "sert tedbirler" getirdiğini, ancak bu tedbirlerin eski başkan Trump döneminde gevşetildiğini söyledi.


FED, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Hazine Bakanlığı ise yaptıkları ortak açıklamada, iflas eden bankalarda mevduatları bulunanların kayıplarını telafi edeceklerini duyurdu.


209 milyar dolar varlığa sahip SVB ve 110 milyar dolar varlığa sahip Signature, isimlerini ABD tarihinin en büyük banka iflaslarının ilk üç sırasına yazdırdı ve bu iflaslar ardı sıra yalnızca birkaç gün içinde gerçekleşti. İlk sırada Büyük Mali Kriz sırasında iflas eden Washington Mutual Bank yer alıyor. 


Biden, "Neler yaşandığının ve sorumluların neden sorumlu tutulabileceğinin tam bir muhasebesini yapmalıyız. Benim yönetimimde hiç kimse ama hiç kimse yasaların üstünde değil. Sonuç olarak, bunun tekrarlanma riskini azaltmalıyız. Obama'yla birlikte yönetimdeyken, 2008'deki krizin bir daha yaşanmamasını sağlamak için SVB ve Signature gibi bankalar için Dodd-Frank Yasasıyla birlikte sert tedbirler getirmiştik.” dedi.


Federal bankacılık düzenleyicileri ve Hazine Bakanlığı Pazar günü yaptıkları ortak açıklamada, bankalarda mevduatı olanların tüm paralarını alabileceklerini, ancak üst düzey yönetimin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Biden konuşmasında bu hususa da değinerek, FDIC tarafından devralınan bir bankayı yönetenlerin artık orada çalışmaması gerektiğini belirtti.


Biden, “bankalardaki yatırımcıların korunmayacağını, çünkü bilerek risk aldıklarını, risk işe yaramadığında yatırımcıların para kaybettiğini ve kapitalizmin böyle çalıştığını" dile getirdi.


Biden ayrıca, iki bankayı kurtarma maliyetinin vergi mükelleflerine yüklenmeyeceğini, bunun yerine FDIC'deki Mevduat Sigorta Fonu'nun banka harçlarıyla takviye edileceğini açıkladı.


Eyaletin Signature Bank’i kapatma kararının ardından konuşan New York Valisi Kathy Hochul ve New York Mali Hizmetler Departmanı Müfettişi Adrienne Harris de benzer şekilde, vergi mükelleflerinin programın maliyetlerini ödemeyeceğini vurguladı.


"Bunun bir kurtarma paketi olmadığının” altını çizen Harris, Signature'ın kripto sektörüne ilişkin riskleri nedeniyle kapatıldığı iddiasına da karşı çıkarken "Signature Bank'in geniş bir mevduat kaynağı vardı, bu nedenle, kriptoya dayalı bir banka olduğu fikri gerçeği yansıtmıyor. Bu, Signature Bank konusuna ilişkin sektörlerin biriyle ilgili değil, ancak mevduat sahiplerinin korunduğundan emin olmak için hızlı hareket ediyoruz." dedi.


Daha Fazla Oku

    Joe BidenSVBsignature bankdüzenleyiciler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Sam Bankman-Fried Haberi CoinDesk’e Ödül Kazandırdı

29 Eylül 2023 17:34

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk