Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Belçika Finans Kurumu Kriptoyu Menkul Kıymet Olarak Kabul Etti

Finansal düzenleyici FSMA, AB'nin dönüm noktası niteliğindeki kripto yasasının birkaç yıl içinde yürürlüğe girmeyeceğini, ancak mevcut hisse senedi ticareti kurallarının hala geçerli olabileceğini söyledi.

6 Temmuz 2022 16:50

Güncellenme: 6 Temmuz 2022 17:25

Belçika’nın finans otoritesi, Çarşamba günü yayınlanan bir istişarede, sayı olarak sınırlı veya kâr beklentisiyle alınıp satılabilir kripto varlıklarının potansiyel yatırımcılar için bir izahname yayınlaması gereken yatırım araçları olarak sayılabileceğini söyledi.


Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kurumu (FSMA), Avrupa Birliği’nin dönüm noktası niteliğindeki Kripto Varlıklar Düzenlemesini (MiCA) tamamlaması sürecinde, ihraççıların bu arada kripto para birimlerinin mevcut menkul kıymet yasalarına tabi olup olmadığını bilmeleri gerektiğini söyledi.


Kurumdan yapılan açıklamada şunlara yer verildi:


“Uyumlu bir Avrupa yaklaşımı bekleyen FSMA, kripto varlıkların menkul kıymetler, yatırım araçları veya finansal araçlar olarak kabul edilebileceği ve bu nedenle izahname mevzuatı ve/veya MiFID iş yürütme biçimi kapsamına girebileceği kurallar konusunda netlik sağlamak istiyor.” 


MiCA, kripto ihraççılarını yatırımcılar için bir Beyaz Bülten yayınlamaya mecbur edecek. Rapora göre, MiCA yürürlüğe girene kadar – 2024’te olması bekleniyor - düzenleyiciler, bir kripto varlığın hisse senetleri ve tahviller için geçerli olan mevcut izahname yasasının kapsamına girip girmediğini anlamak için bir dizi tebliğe tabi olacak.


AB'nin Finansal Araç Piyasaları Tebliği (MiFID), finansörlerin potansiyel yatırımcılara yaklaşırken açık ve dürüst olmalarını ve çıkar çatışması olmamasını gerektiriyor. Belgede, bitcoin (BTC) ve ether (ETH) gibi varlıkların, ihraççıları olmadığı için izahname veya MiFID kurallarına tabi olmayacağı, bunun yerine bilgisayar koduyla oluşturuldukları belirtiliyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk