Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Banka İflasları G-20'nin Kripto İkileminin Bir Kez Daha Altını Çiziyor

G-20 dönem Başkanı Hindistan, kripto kurallarını belirleyen uluslararası kuruluşlardan son banka iflaslarını göz önünde bulundurmalarını isteme yetkisine sahip.

14 Mart 2023 13:17

Güncellenme: 14 Mart 2023 15:04

G-20'den kıdemli bir bilgi kaynağı CoinDesk'e verdiği demeçte, kripto bankalarında yaşanan son çöküşlerin G-20'nin kripto varlıklar konusundaki ihtiyatının yalnızca altını çizdiğini söyledi. Kaynak, "Son banka iflasları, küresel kripto düzenlemelerini belirleme konusunda G-20'nin yaklaşımını değiştirmedi veya kuvvetlendirmedi, yalnızca ikilemimizin altını çizdi" dedi.


Hindistan şu anda G-20'nin dönem başkanı ve bu nedenle gündemi belirleme yetkisine sahip. Ayrıca, küresel kripto kurallarının çerçevesini çizmekle görevlendirilmiş uluslararası kuruluşlardan son banka iflaslarını hesaba katmalarını isteyebilir.


Kaynak, "G-20'nin Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Finansal İstikrar Kurulu'ndan (FSB) son kripto banka iflaslarını hesaba katmasını istemesine gerek yok. Çünkü bu tür bir istikrarsızlık zaten dikkate alındı." dedi ve gündem belirleyicilerin gelişmeleri yakından izlediğini dile getirdi.


G-20, FSB ve IMF'i, sentez raporu şeklinde küresel bir kripto çerçevesi oluşturmakla görevlendirmişti.


IMF Şubat ayında, G-20'ye "Kripto Varlıkların Makrofinansal Etkileri"ne odaklanan özel bir rapor sunmuştu. Pazartesi günü kamuoyuna açıklanan rapor, IMF'in G-20'yi, kripto varlıkların daha da yaygınlaşmasının bankaların mevduatlarını kaybetmesine ve kredi musluğunun kısılmasına yol açabileceği konusunda uyardığını gösteriyor. 


Uluslararası Para Fonu (IMF), 20'ler Grubu (G-20) ülkelerini, kripto varlıklarındaki yaygın çoğalmanın bankaların mevduat kaybına ve borç vermeyi daraltmasına yol açabileceği konusunda uyarmıştı. IMF'nin Hindistan'da Şubat ayında gerçekleşen toplantıda, G-20 ülkelerine yönelik yayınladığı ve içeriğinde kripto dostu bankalar Signature Bank, Silicon Valley Bank ve Silvergate Bank’in bulunduğu Kripto Varlıkların Makrofinansal Etkileri konulu rapor kamuoyuna açıklandı.


Raporda, “Kripto varlıkların yaygınlaşması, para politikasındaki etkinlik, kur politikası ve sermaye akışı yönetimi kurallarının ek olarak mali sürdürülebilirlik tarafında da önemli riskler basındırıyor" fadeleri kullanıldı.

 

Söz konusu kaynak, "Raporun, herhangi bir riske aşırı şekilde maruz kalan bir bankanın veya risk sermayesi firmasının ne kadar çabuk çökebileceğini ve yoğun mevduat kaçışına ne kadar yatkın olduğunu kanıtlıyor" dedi.
Daha Fazla Oku

    G-20kripto bankalarıiflasrapor

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Tahmin Piyasaları Donald Trump’ın Kaybedeceğini Öngörüyor

25 Mayıs 2024 21:41

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk