Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Bank of America, Kripto Borsaların Rezerv İspatlarının Eksikleri Olduğunu Söylüyor

Banka, kripto para borsalarının işlem platformları ve piyasa yapıcıları arasında net ayrım yapması gerektiğini belirtiyor

18 Kasım 2022 14:16

Güncellenme: 18 Kasım 2022 15:28

Kripto işlem platformları, FTX ve Alameda Research’ün çöküşünün ardından bir yarışa giriştiler ve müşterilerine fonlarının spekülasyon amaçlı kullanılmadığını göstermek için “rezerv ispatı” açıklamaları yapmaya başladılar. Bank of America’ya (BAC) göre bu bildirimlerin güven oluşturmaya yönelik ciddi eksikleri söz konusu.


Banka’nın Perşembe günü yayımladığı raporunda birçok borsanın söz konusu açıklamaları veya yapmayı planladıkları bildirimleri Merkle Tree mantığıyla gerçekleştirdiklerini veya planladıklarını ifade ediyor. Bunlar güvenli biçimde kontrol edilip onaylanabilen hash ağaçlarından oluşuyor. Müşteri fonlarının bir haritası gibi konumlanabiliyorlar. 


Bankanın raporuna göre eksik kalan noktalar arasında varlıkların belirli bir sabit zamandaki durumunun gösterilmesi var. Bu da görüntü alınmadan hemen önce varlık borçlanıp manipülasyon yapabilme gibi riskleri doğruyor. 


Bunun yanı sıra kaldıracı ve varlıkların güvenilirliğini anlamak için borçların ispatı da önemli. Ayrıca rezerv ispatında genelde üçüncü taraf yapılar ile birlikte çalışmak gerekiyor ve bu yapıların manipüle edilmesi ve hatta borsalar tarafından kurulup desteklenmesi de söz konusu olabilir. Kullanıcılar varlıklar ile borçlar arasında bir uyuşmazlık tespit etseler bile sistemin bir durdurma tuşu da yok.


Stabil para rezervlerinin de sadece gösterilmesi değil denetlenmesi gerekiyor. Stabil paralar değerleri ABD doları gibi bir varlığa eşitlenmiş yapılar ve kripto dünyasında nakit para gibi görülüyorlar.


Kripto sektörü sadece rezerv ispatına değil aynı zamanda işlem platformları ile piyasa yapıcılar arasındaki farkı da netleştirmeye odaklanmak durumunda.


BAC raporuna göre sektörün düzenlemelere gereksinimi var. FTX’in Bahamalar’daki konumu nedeniyle eski CEO Sam Bankman-Fried’in herhangi bir kanunu çiğneyip çiğnemediği konusu belirsiz zira FTX bir broker olarak düzenlenmiş değil.


Merkeziyetsiz borsa işlem hacimlerinin bu süreçte artış göstermesi bekleniyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Sam Bankman-Fried Haberi CoinDesk’e Ödül Kazandırdı

29 Eylül 2023 17:34

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk