Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Bank of America: Kriptonun Geniş Kitlelerce Benimsenmesinde Regülasyonlar Şart

Bankanın raporunda kripto piyasasındaki aşağı yönlü hareketliliğe ragmen blokzincir teknolojilerindeki gelişimin hızlandığı belirtiliyor.

5 Aralık 2022 17:06

Güncellenme: 5 Aralık 2022 18:05

Bank of America’nın Cuma günü duyurduğu araştırmada, FTX ve kardeş şirketi Alameda Research’ün iflasıyla kripto para sektörünün itibarının ciddi zarar gördüğü ancak bu olaydan ders çıkarılabileceği söyleniyor.


Analistler Alkesh Shah ve Andrew Moss “Regülasyonların aciliyetinin gün geçtikçe daha da fazla su yüzüne çıkması çok daha iyi bir kurumsal angajman gerektiriyor ve odağın (dolayısıyla sermayenin) spekülatif alım satımdan gerçek dünyanın işine yarayacak projeler ve şirketlere kaymasıyla kârlılık getireceği ve bu durumun sektörün olgunlaşmasını hızlandırabileceğini” belirtiyor.


Rapor, kripto sektöründe regülasyonlara dair bir çerçeve çizmenin sektörün geniş kitlelerce benimsenmesi için kritik önemde olduğu, tüketiciler ve yatırımcıları korumak adına regülasyonlardaki boşlukların delinmesinin engellenmesi için koordine çalışan küresel bir çabaya gereksinim duyulduğu belirtiliyor.  


Bankanın araştırmasında FTX’in çöküşüyle dikkatlerin tekrar regülasyon ihtiyacına çevrildiği ve bu durumun “dijital varlıklar için şeffaf bir yasal çerçeve yaratarak teknolojik inovasyonu geliştireceğini, hem müşteri hem de tüketiciler için koruma sağlayacağı ve finansal istikrar risklerini hafifleteceği” ifade ediliyor.


Banka, ilk 100 sırada yer alan kripto paraların bir yıl içerisinde yüzde 64 düştüğünü ancak mevcut değerlerinin 2016’nın sonuna kıyasla yüzde 2,175 yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmada dijital varlıkların yok sayılamayacak derecede değerli olduğu söyleniyor.


Gerçek dünyaya dokunan uygulamalar ve akıllı kontratlara dayanan blokzincirlerin gelişiminin geçtiğimiz yıl hızlandığı belirtilen raporda, sektör genelinde spekülatif trading’in yaygın olduğu fakat bu spekülatif hareketlerin blokzincir teknolojisiyle yapılmasının devrim niteliğinde olduğu belirtiliyor.


Bank of America araştırmasında “perakende ve kurumsal çekilmesinin” kripto fiyatları üzerinde baskı oluşturabileceği ancak 2 ila 10 Kasım tarihleri arasındaki süreçte yüzde 22 değer kaybeden dijital varlıkların 27 Kasım’a kadar yüzde 6 artış kaydettiğini ve bunun, yatırımcıların blokzincir teknolojisine uzun vadeli yaklaştığını gösterdiği ifade ediliyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Yapay Zeka Çılgınlığı Büyüyor

22 Şubat 2024 18:53

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk