Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Bahamalar'ın “Kum Doları”nın Geliştirilmiş Siber Güvenliğe İhtiyacı Var

Uluslararası Para Fonu (IMF), CBDC'nin Karayipler ülkesindeki mevcut para biriminin sadece küçük bir kısmını temsil ettiğini belirtti.

10 Mayıs 2022 08:44

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 11:53

Uluslararası Para Fonu (IMF) Pazartesi günü yayımladığı bir incelemede, Bahamalar'ın kum doları olarak bilinen merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) hedeflerine ulaşmak için daha fazla erişime ve daha fazla güvenliğe ihtiyacı olduğunu belirtti.


IMF, Karayip topluluğunun ekonomik ve mali politikasına ilişkin bir ankette kum doların dolaşımdaki para biriminin yalnızca yüzde 0,1'ini temsil ettiğini kaydetti.


IMF, ülkenin merkez bankasının "siber güvenlik ve kum doları ile ilişkili sistemlerin dayanıklılığı da dahil olmak üzere iç hacmi güçlendirmeye devam etmesi gerektiğini" vurgulayarak, şu anda "kum dolarını kullanmak için sınırlı yollar" olduğunu da sözlerine ekledi.


IMF'nin bu ülkeden sorumlu direktörü Philip Jennings, Bahamalar yetkililerinin, IMF’in raporuna yanıt olarak CBDC hakkında kamuoyunu bilgilendirme kampanyalarını genişletmeyi planladıklarını açıkladı.


Nijerya ve Çin'in yanı sıra Bahamalar da CBDC'yi ilerletmede öncü oldu ve bunu takımadaları oluşturan yüzlerce uzak adadaki insanlara ulaşmanın iyi bir yolu olarak görüyor. Bahama’da hükümet kısa bir süre önce vatandaşların vergi ödemelerinde CBDC’yi kullanabileceklerini doğruladı.


Belki de, gücünün bitcoin tarafından tehdit edildiğini hisseden IMF, El Salvador ve Arjantin gibi ülkelerde özel kripto kullanımı konusunda büyük ölçüde şüpheci bir tavır sergilerken CBDC'ler gibi hükümet tarafından kontrol edilen kriptoya ise daha sıcak yaklaşıyor.


Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından yakın zamanda yapılan bir anket on merkez bankasından dokuzunun kendi CBDC'lerini düşündüğünü açıklamıştı.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Fransa’da Koalisyon Hükümet! Kripto Mevzuatının Etkilenmesi Muhtemel

8 Temmuz 2024 12:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk