Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

BAE, Birinci Aşama CBDC Stratejisini Açıkladı

Dijital Dirhem'in ilk aşamasının önümüzdeki 12 ila 15 ay içinde tamamlanması planlanıyor.

24 Mart 2023 12:14

Güncellenme: 24 Mart 2023 12:22

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, yaptığı duyuruda, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) stratejisinin ilk aşamasının 2024 yılı ortalarında tamamlanmasının beklendiğini belirtti. Bankanın planlaması içinde toptan ve perakende CBDC için proof-of-concept çalışmaları bulunuyor.


Ülkenin merkez bankası (CBUAE), bulut platformu G42 Cloud ve New York merkezli blok zinciri firması R3 ile de anlaşma yapıldığını açıkladı.


Üç ana aşama içerecek Dijital Dirhem projesinin ilk aşamasının önümüzdeki 12 ila 15 ay içinde tamamlanması bekleniyor.


İlk aşama, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile Hong Kong, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland merkez bankaları ile sınır ötesi ve çoklu ödemeleri deneyimlemek amacıyla sürdürülen mBridge projesinin lansmanı olarak belirlendi.


İkinci aşamada, Hindistan ile ortak CBDC köprüsü için proof-of-concept çalışması bulunurken, üçüncü aşamada ise Şubat ayı içinde ayrıntıları paylaşılan yerel bir toptan ve perakende CBDC’ye yönelik gerçekleştirilecek proof-of-concept çalışmaları olacak.


Dünya çapındaki merkez bankalarının CBDC denemeleri yaptığı bir dönemde, CBUAE, dijital dirhemi, planlamasını yaptığı ve gelecek dönemde hayata geçirmeyi planladığı yeni Finansal Altyapı Dönüşüm Programı’nın dokuz ayağından biri olarak duyurmuştu.
Daha Fazla Oku

    BAECBUAEdijital dirhemcbdc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Deribit'teki BTC ve ETH Opsiyonları 23 Milyar Dolara Ulaştı

8 Aralık 2023 12:46

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk