Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Avustralya’dan Kripto Regülasyonu Hamlesi

Avustralya Hükümeti, kripto varlık düzenlemesi öncesinde token eşleme yöntemini uygulayacak.

22 Ağustos 2022 14:26

Güncellenme: 22 Ağustos 2022 14:45

Avustralya Hazine Bakanı Jim Chalmers tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Başbakan Anthony Albanese önderliğinde kurulan yeni hükümet, kripto para varlıklarının yönetimini denetlemeye başlayacak.


Chalmes yaptığı açıklamada “Avustralyalılar her sektörde dijital bir devrime tanık oluyor. Ancak regülasyonlar bu hıza yetişmekte ve kripto varlık sektörüne adapte olmakta zorlanıyor. Hazine Bakanlığı reform ajandasında ilk iş olarak 2022 yılında token eşlemeye öncelik verecek. Böylece kripto varlıkların ve ilgili hizmetlerin nasıl regüle edileceği belirlenecek. Bu daha önce dünyada hiçbir yerde yapılmadı” dedi.


Sydney Morning Herald’a göre token eşleme, Avustralya’daki tüm kripto varlık tipleri, altında yatan kodlar ve diğer teknolojik özelliklerinin ortaya çıkarılmasını kapsıyor.


Açıklamada, “Görünüşe göre kripto sektöründe büyük oranda bir düzenleme bulunmuyor ve bizim bu konudaki dengeyi oturtmamız için harekete geçmemiz gerekiyor. Böylece inovatif teknolojileri benimseyip tüketicileri koruyabileceğiz” denildi. Ayrıca, “Kripto varlıklarının giderek yaygınlaştığı, kriptolara ilişkin reklamların büyük spor etkinliklerinde görüldüğü bir oramda bu varlıkların kullanıcılarının yeterince bilgilendirildiği ve korunduğundan emin olmalıyız” diye belirtildi.


Chalmers ayrıca token eşleme tamamlanmadan önce hükümetin düzenlemelerle ilgili bir istişare belgesi yayımlayacağını da ekledi.


Avustralya menşeli kripto para borsası Banxa’nın CEO’su Holger Arians, CoinDesk’e verdiği yazılı görüşte, aradaki boşluğun hızla büyümesinden ve regülasyonların gecikmesinden endişe ederek “Geleceğin büyük Web3 şirketlerinin bugün yenilikçi olabilmeleri için esnekliğe ihtiyaçları var” diye belirtti. Ayrıca, "token eşlemenin doğru bir yol olduğuna inansak da uygun regülasyonların yapılabilmesi için sektörle iş birliği yapılmasını umuyoruz” diye yazdı.


Scott Morrison liderliğindeki önceki hükümeti devirdikten üç ay sonra gelen bu hamle, siyasi bir meseleye dönüşmüş gibi duruyor. Chalmer, “Önceki hükümet kripto varlık regülasyonuyla ilgilense de neyin düzenlenmesi gerektiğini anlamadan diğer opsiyonlara atladı. Albenese hükümeti ise ekosistem hakkında daha ciddi bir çalışma yapıyor ve öncelikli riskleri anlamaya çalışıyor” diye belirtiyor.


Chalmers, ayrıca hedefin düzenleme çerçevesindeki boşlukların, lisanslamanın, inovatif organizasyonel yapıların denetiminin, muhafaza zorunluluklarının belirleneceğini de aktardı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy’nin Twitter Hesabı Hack’lendi, 440 Bin Dolarlık Kripto Varlık Çalındı

26 Şubat 2024 11:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk