Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Avrupa'nın MiCA'sı Hazır. ABD’nin Hamlesi Ne Olacak?

Dante Disparte: “ABD'nin finansal hizmetler düzenlemesi ve inovasyonunda küresel lider olarak yeni bir hamle yapmasının zamanı geldi.”

28 Haziran 2024 17:55

Güncellenme: 28 Haziran 2024 23:03

Bu pazar günü, Avrupa Birliği'nin dönüm noktası niteliğindeki dijital varlıkları düzenleyen kapsamlı yasasının ilk aşaması yürürlüğe girecek. Kripto Varlık Düzenleme Piyasaları çerçevesi ile Avrupa, ABD de dahil olmak üzere diğer yargı bölgelerinin kaçınmaya devam ettiği şeyi yapmayı başardı: dijital varlık piyasasının yalnızca bir parçası için değil, tamamı için yasal ve düzenleyici netlik sağladı.


Kripto ilk on yılında birçok yönden kendisini benzersiz bir Amerikan pazarı haline getiren, göz yaşartıcı ve tekrar eden bir ani yükseliş ve düşüş döngüsü ile karakterize edildi. Sonuç olarak, ABD doları yalnızca dijital varlıklar için fiyatlandırma ölçütü değil, aynı zamanda gerçek dünyada bu rolü oynadığı kadar internet finansmanının rezerv para birimi oldu. MiCA, AB'nin yeni kuralları kapsamında e-para token’ları olarak sınıflandırılacak olan euro cinsinden stabil paralara başarılı olma şansı ve 441 milyonluk güçlü bir tüketici pazarı sağlayarak bu sorunu çözmeyi hedefliyor.


MiCA, Avrupalı tüketicileri ve yatırımcıları hızlı hareket eden kripto pazarlarını rahatsız eden dolandırıcılık ve risklerden korumaya bağlı olsa da, oyunda bir dereceye kadar ekonomik ve teknolojik egemenlik imkânı da sunacak. Örneğin, stabil para ihraççıları başka kripto varlık hizmetleri sunuyorsa, yargı yetkisine bağlı olarak dijital varlık hizmet sağlayıcısı (DASP), sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) veya kripto varlık hizmet sağlayıcısı (CASP) olarak ikinci bir lisans almalıdır. Bu gereklilik, dijital varlık saklama için temel bir uyumluluk sağlar. Bu lisanslama gerekliliklerine ek olarak, AB'de hatrı sayılır seviyelerde varlığı olmayan amorf kripto şirketlerinin günleri geride kalacak.


Tam da bunlar sayesinde MiCA, tüketici ve pazarın korunmasıyla ilgili olduğu kadar iş geliştirme ve ekonomik rekabet gücü ile de ilgili. Lisanslı kuruluşlar, pan-Avrupa düzenleyici uyumlaştırması sayesinde operasyonlarını federasyon genelinde pasaport haline getirebilecekleri bir AB yargı alanında hesap verebilir bir "akıl ve yönetime" sahip olmalıdır, ancak ulusal düzeydeki düzenleyicilerin MiCA'nın ortak pazarda sorunsuz bir şekilde yürürlüğe girmesini sağlamak için kat etmesi gereken büyük bir mesafe bulunuyor.


MiCA, kripto endüstrisi ve bankacılık sektörüyle ilişkisi açısından yalnızca en ciddi oyuncuların hazır olduğu derin bir değişime işaret ediyor. Örneğin, doların referans para birimi olduğu stabil para kategorisinde MiCA, düzenlenmemiş veya uyumlu olmayan token’ların nihayetinde listeden çıkarılacağı veya erişimlerinin kripto borsaları tarafından büyük ölçüde kısıtlanacağı bir düzenlemeye işaret ediyor. Nedeni ise basit. MiCA, stabil paralara uç bir finansal ürün veya bir kripto kumarhanesinde yalnızca bir poker çipi gibi davranmak yerine, onları uzun süredir uygulanan elektronik para kurallarına uygun hale getiriyor. Bu nedenle, AB kripto borsaları tarafından sunulan tüm stabil paralar, e-para token’ları için hazırlanan kurallara uygun olmalı. Bu, token sahibine, cüzdandan borsaya ve nihayetinde ihraççıya kadar birbirine bağlı dijital varlık değer zincirinde toplu hesap verebilirliği ve tüketici korumasını güçlendirmenin bir yolu olan temel para birimi için doğrudan ihraççıdan eşit bir itfa hakkı veriyor. Bu modeli, yalnızca ismen stabil para olan Terra Luna'daki koşuya karşı koruma sağlayan amorf standartlarla veya ihtiyatlı korumaların eksikliğiyle karşılaştırabilirsiniz. Terra Luna, eyalet para aktarım yasaları olan ABD'deki e-para eşdeğerine uymuş olsaydı, tüketiciler iflastan çok daha iyi korunabilirlerdi.


Mevcut AB modelinde, düzenlenmiş tüm stabil paralar artık yalnızca rekabeti teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda AB pazarında daha geniş bir takas edilebilirlik ve birlikte çalışabilirliğe yol açacak ortak bir düzenleyici zemine sahip olacak. Tabii tüm yeni kurallar veya kapsamlı düzenlemeler gibi MiCA da kusurludur ve yer yer aşırı kuralcıdır, öyle ki AB politika yapıcıları, NFT'ler, merkeziyetsiz finans ve diğer alanlar gibi rejimdeki belirli boşlukları potansiyel olarak dolduracak olan MiCA 2.0'ı şimdiden konuşmaya başladı. MiCA Avrupalı kripto piyasası katılımcılarına net kurallar vermiş olsa da, Atlantik'in ABD tarafında endüstrinin gelişimi, kusurlu kurallar veya federal düzenlemelerin eksikliği içerisinde gerçekleşti. 


ABD'li politika yapıcılar dijital varlıklarda AB'ye karşı rekabetçi bir duruş sergilerse, Kuzey Amerika'da gerçek bir "dijital varlıklar için NAFTA" düşünülebilir. Bununla birlikte, kalıcı bir alternatif, gelişmekte olan pazarlarda paylaşılan demokratik değerleri ve üstel teknolojilerin geleceği nasıl şekillendirdiğini yüceltecek dijital varlıklar için kıtalararası bir Batı ittifakı oluşturmak olacaktır.


ABD'nin finansal hizmetler düzenlemesi ve inovasyonunda küresel lider olarak yeni bir hamle yapmasının zamanı geldi.


Daha Fazla Oku

    Stabil paraMİCAAvrupa Birliğiabd

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk