Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

“Avrupa, Web3 Konusunda Rakiplerinden Önde”

Temsilci Patrick McHenry, Demokratların eleştirilerine rağmen kendi stabil coin yasa tasarısını Kongre’den geçirmenin yollarını arıyor.

26 Nisan 2023 09:55

Güncellenme: 26 Nisan 2023 13:33

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi başkanı Patrick McHenry (R-N.C.) salı günü CoinDesk TV’nin “First Mover” programında, Avrupa Birliği’nin yeni kripto yasası anlaşmasının bloku Web3 teknolojisinde lider pozisyona getirdiğini belirtti.


Avrupa Parlamentosu, 2024 yılı itibarıyla cüzdan sağlayıcılarına, borsalara ve stabil coin’lere bir lisanslama sistemi getirecek olan Kripto Varlık Piyasaları Yönetmeliği’ni (MiCA) geçtiğimiz hafta oyladı. Ancak ABD’deki muadil yasa tasarıları, politika onayı alamadı.


McHenry, Avrupa’nın, AB’nin önceki internet teknolojisindeki hatalarına rağmen, “Web3’te, ABD’den önde olduğunu gösteriyor” dedi. “Bu durum Amerikalıların ödünü koparıyor olmalı, çünkü ekonomik büyüme bu teknoloji ustalığından geçiyor.”


“Avrupa’nın ileri teknoloji hukuk çizgisinin olması ABD’nin ne kadar geride olduğunu gösteriyor. “Söz konusu teknolojinin kullanımı olduğunda dünyanın lideri biz olmalıyız, Avrupa değil.”


McHenry, Demokratların eleştirilerine rağmen stabil coin’ler ve kripto piyasa yapısına ilişkin kanun teklifinin şansı konusunda iyimserdi. Bu esnada, birçok kripto oyuncusu yasal gri alanda faaliyet yürütmeye terk edildi.


Geçen haftaki görüşme sırasında HcHenry, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler’ı ether (ETH) gibi bireysel kripto varlıklarının menkul kıymetler ya da emtialardan sayılıp sayılmadığı konusunda net bir tavır sergilemeye davet etti.


AB yetkilileri, küresel çapta bir sürekli koruma sağlamak adına diğer önde gelen yetki mercilerine de MiCA’yı takip etmeleri çağrısında bulundu. 19 Nisan’daki müzakere sırasında Avrupa Parlamentosu üyeleri, yasanın düzenlenmemiş kriptonun “Vahşi Batı”sına bir son verebileceğini ve Sam Bankman-Fried’ın FTX borsasının çöküşünün ardından yaşanan güven kaybını yeniden sağlayabileceğini söyledi.


Salı günü MiCA, Birleşik Krallık'tan da takdir topladı. Kripto para konularında taraflar arası bir gruba başkanlık yapan milletvekili Lisa Cameron, MiCA'nın düzenleyici netliğiaçısından "önemli bir olumlu adım" olduğunu ve bunun Birleşik Krallık’ın kendi kripto yasası için "yararlı bir plan" sağlayabileceğini söyledi. 


Daha Fazla Oku

    MİCAkriptostabil coin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Acun Ilıcalı'nın Futbol Takımına Sponsor Olan Kripto Borsasının Sahibi Tutuklandı

29 Kasım 2023 16:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk