Layer 2

E-Bülten

Politika

Avrupa Merkez Bankası’ndan Sınırlar Ötesi Ödemelerde Bitcoin ve Sabitcoin’lere “En Kötü Tercihler” Damgası

Kıdemli bir merkez banka yöneticisi devlet destekli dijital paraların sınır ötesi ödemelerde çok daha hızlı ve ucuz olacağını söylüyor

2 Ağustos 2022 18:13

Güncellenme: 3 Ağustos 2022 09:55

Avrupa Merkez Bankası’nın Pazartesi günü yayımladığı çalışma, Bitcoin ve sabitcoin’lerin sınır ötesi ödemelerde hem maliyet hem de zaman tasarrufu açısından en kötü tercihler olduğunu söylüyor.


Facebook destekli Libra gibi artık hükmü kalmamış girişimlerin ardından regülatörler, insanları paralarını almak için günlerce bekleten hantal ödeme ağlarını nasıl düzene sokacağını düşünüyor. Ancak merkez bankaları da burada başrol oynamak niyetinde.


Avrupa Merkez Bankası’nın piyasa altyapısı ve ödemelerinden sorumlu direktörü Ulrich Bindseil’in kaleme aldığı çalışmada “Sınırlar ötesi ödemelerdeki esas amaç bu işlemlerin hızlı, ucuz, evrensel ve sağlam bir yapıda olmasında” diyor.


Çalışmada, piyasadaki ağırlıkları itibarıyla Bitcoin’den “asgari derecede güvenilir” olarak bahsedilirken, değerleri itibari paralara çıpalanan kripto varlıklar olan sabitcoin’ler de bu endişelerde ikinci sırada geliyor.


Söz konusu çalışmaya göre Bitcoin tabanlı sistem, proof-of-work konsensus mekanizmasındaki “doğası gereği verimsiz” yapısı, volatilitesi ve suçluların “geniş çaplı” tercihi dolayısıyla işe yaramayacak. Rapor aynı zamanda Bitcoin’in ateşli destekçilerini “dindarlara benzer” olarak tanımlıyor.


Çalışma, dijital Euro gibi gelişen merkez bankası dijital para birimlerinin “birlikte kullanılabilirliğine dair sorunların erken aşamada ele alınması” gerektiğini ve diğer para bölgelerinde çalışmasından emin olunmasını savunuyor.


Rapor, her ne kadar kara para takibi ve karşı tarafların temerrüde düşmesine dair soru işaretlerine rağmen mevcut yurt içi anlık ödeme sistemlerinin birbiriyle çalışmasının denenmesi gerektiğini belirtiyor.


Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta kriptoyu daha önce “Ponzi şeması” olarak tanımlamış, regülatörlerin de bu konuda “daha az hoşgörülü” bir tutum sergilemesi gerektiğini savunmuştu. Büyük merkez bankalarının oluşturduğu yapı Uluslararası Ödemeler Bankası daha önce 10 merkez bankasından dokuzunun kendi dijital parasını çıkarmak üzerine çalıştığını söylemiş, Haziran ayında ise bankalar arası koordinasyonun çok daha iyi biçimde yapılmasına dair çağrıda bulunmuştu.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk