Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Avrupa Birliği’nden NFT’leri Kripto Paraymışçasına Regüle Edecek Yeni Hamle

NFT alıp satılırken kullanılacak token’ların Kripto Varlıklardaki Piyasalar yasası kapsamına girmesi isteniyor

11 Ağustos 2022 12:10

Güncellenme: 11 Ağustos 2022 14:37

SEUL, Güney Kore — Korea Blockchain Week etkinliğinde konuşan bir yetkiliye göre, yatırımcılara ortadaki riskleri uyarmak adına NFT’ler de artık Avrupa Birliği’nin kripto kurallarına tabi tutulacak.


Söz konusu gelişme mülkiyet tabanlı inovatif token’ların Avrupa Birliği’nde yeni yürürlüğe giren Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA) düzenlemesinde hariç tutulacağına dair yapılan açıklamaların ardından meydana geldi. Avrupa Birliği’nde Haziran sonunda yapılan düzenlemede alıp satılabilen, sanat eseri gibi varlıkların dijitaldeki mülkiyetini kanıtlayan NFT’lere nasıl ele alınacağı konusunda son dakikaya kadar mutabık kalınamamıştı.


Yapılan anlaşma her ne kadar yasadaki siyasi unsurlara dair çerçeve çizse de henüz yazılı bir metin mevcut değil. Teoride yapılan resmi açıklamalara göre yasanın final taslağı kripto varlık teşkil etmediği sürece NFT’leri muaf tutuyor. Pratikte ise Avrupa Komisyonu’ndan Peter Krestens’ten gelen açıklamalar söz konusu muafiyetin kapsamının sınırlı kalabileceğini gösteriyor.


Komisyonun finansal hizmetler ayağındaki teknolojik inovasyon danışmanı Kersten bazı kripto varlıklarının muafiyetten faydalanacağını ima ederek, AB’li kanun yapıcıların “NFT’nin ne olduğuna dair oldukça dar bir bakış açısında” olduklarını söylüyor.


“Eğer bir koleksiyon ya da seri kapsamında token verilse ve bu token’ı çıkaranlar da NFT olarak adlandırsa, her bir koleksiyondaki token eşsiz olarak addedilse bile NFT sınıfında değerlendirilemez. Dolayısıyla söz konusu gereksinimlere tabi olmaları gerekir” diyor Kerstens.


Kerstens, NFT koleksiyonu çıkaranların hangi protokolü kullandıklarına dair bir white paper yayımlamaları gerektiğini ve gelecekteki değerine dair acayip vaatler vererek insanların yanlış yönlendirilmelerinin önüne geçilmesini savunuyor.


AB’de yer alan hükümetler NFT’leri Kripto Varlıklardaki Piyasalar yasasına dahil etmenin haksız bir uygulama olacağını, yasanın esasen yatırımcıları sabit coin’ler ve ICO’lardan korumak adına tasarlandığını söylüyordu. Ancak Avrupa Parlamentosu’ndaki kanun yapıcılar NFT piyasasının hayali işlemler gibi menkul kıymetler tipi fiyat manipülasyonlarına yatkın olduğunu savundular ve daha sert bir tutumla yasa tasarısını imzaladılar.


Kerstens daha önce her bir NFT için white paper istemeyi “aptalca” bulduğunu söylemişti. OpenSea gibi NFT platformlarının düzenleyici kurumlardan izin alma zorunda kalacağına dair uygulamanın henüz yeni oluşmaya başlayan sektörde inovasyonu baltalayacağından endişe duyuluyordu.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin Opsiyon Yatırımcıları 74 Bin Doların Üzerinde Kırılma Bekliyor

6 Haziran 2024 10:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk