Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Avrupa Birliği Metaverse Rekabetinden Dolayı Endişeli

Avrupa Komisyonu, Facebook'un ana şirketi Meta Platforms gibi bir şirketin pazarı domine edebileceğinden ve kullanıcılara zarar verebileceğinden endişe duyuyor.

20 Ekim 2022 13:45

Güncellenme: 20 Ekim 2022 15:08

Avrupa Birliği Pazartesi günü yayımlanan bir blogda, metaverse şirketlerinin kullanıcıların seçimini sınırlayabileceğini ve pazara hakim olmak için fiyatları yükseltebileceklerini söyledi.


AB insanların avatarlar aracılığıyla etkileşime girebileceği, sosyalleşebileceği veya ticaret yapabileceği sanal dünyalar için yeni bir strateji geliştiriyor.


Facebook yeni teknoloji çerçevesinde yer edinmek için kendisini Meta Platformları (META) olarak yeniden adlandırdı fakat politikacılar yeni dünyaya adapte olan şirketin kullanıcıların kolayca ayrılamayacağı yüksek duvarlarla çevrili bir alan yaratabilmesinden endişeli.


Avrupa Komisyonu'nun antitröst biriminden Friedrich Wenzel Bulst ve Sophie De Vinck, kapalı bir ekosistem oluşturan bir şirketin kullanıcıları, ortaklarını ve rakiplerini çeşitli şekillerde kısıtlayabileceğini söyledi. Böyle bir şirket, kullanıcıları ürün satın almaya zorlayabilir, fahiş fiyatlar talep edebilir ve insanların kişisel bilgilerini kötüye kullanabilir.


AB uzun zamandır teknoloji devlerinin rekabet karşıtı davranışlarından şikayet ediyor. Hatta geçen ay Google’a Android işlem sistemini çalıştıran telefonlara nasıl yetki verdiği konusunda 4 milyar euronun üzerinde bir para cezası verdi. AB, Mayıs ayında Digital Markets Act adı verilen yasayı kabul etti. Bu yasayla birlikte rekabeti engelleyen büyük şirketler, örneğin Apple (AAPL) ve Amazon (AMZN) gibi yıllık gelirlerinin yüzde 20'si kadar bir para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.


İngiltere milletvekili Matt Hancock bu ayın başlarında CoinDesk'e verdiği röportajda, "Meta, Web3'ün AOL'si olma tehlikesiyle karşı karşıya" dedi ve ekledi: "Web3'ün çok daha canlı ve çeşitli oyunculara geri dönebilmesini çok isterim."


De Vinck ve Bulst, AB'nin endişesinin rekabetin ötesinde veri gizliliği, fikri mülkiyet ve ifade özgürlüğü gibi alanlarla da ilgili olduğunu belirtti. Gelecek baharda yürürlüğe girmesi vadedilen sanal dünyalarla ilgili düzenleme bu konu hakkında bilgi verebilir.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk