Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Avrupa Birliği, Bankalar ile Kripto Varlıklara Dair Araştırmalarını Derinleştirecek!

EBA başkanı José Manuel Campa, FT'ye verdiği röportajda bazı endişelerin “Bankalar ve diğer finans firmaları arasındaki bağlantıları daha derinden inceleme” ihtiyacını tetiklediğini söyledi.

3 Ocak 2024 13:18

Güncellenme: 3 Ocak 2024 13:24

Financial Times'a göre, Avrupa Birliği bankaları üzerinde stres testleri yapan düzenleyici Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), kripto para birimleriyle ilgili kuruluşlar da dahil olmak üzere banka dışı finansal kurumlardaki (NBFI'lar) baskıların borç verenleri nasıl etkileyeceğini tahmin etmek için ek adımlar atacak.


EBA başkanı José Manuel Campa, FT'ye verdiği röportajda bazı endişelerin “Bankalar ve diğer finans firmaları arasındaki bağlantıları daha derinden inceleme” ihtiyacını tetiklediğini söylüyor ve ekliyor: “NBFI’ların altında yatan tüm zinciri anlayabilmemiz gerekiyor.”


FT’nin bildirdiğine göre, NBFI'lar dünyadaki finansal varlıkların neredeyse yarısı olan yaklaşık 219 trilyon doları elinde tutuyor.


Daha önce atılan adımlar

EBA, kriptonun sistemi strese sokmada oynayabileceği rolü ele almak için şimdiden bazı adımlar attı. Kasım ayında, AB'nin yeni Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesine uygun olarak stablecoin ihraççıları için likidite ve sermaye gereksinimlerine ilişkin taslak kurallar yayımladı. Ayrıca, bir kripto şirketinde %10'dan fazla hissesi olan kişilerin yaptırımlar açısından incelenmesini önerdi ve kripto şirketlerine, potansiyel kara para aklama vakalarını tespit etmek için gizlilik paraları veya kendi kendine barındırılan cüzdanlar (self-hosted) kullanan müşterileri yakından takip etmelerini söyledi.


Campa, EBA'nın Avrupalı borç verenler üzerinde iki yılda bir stres testleri ve bankaların banka dışı kuruluşlara yönelik bilanço risklerinin değerlendirmelerini yürüttüğünü bildirdi. Bir sonraki hamlenin ise "gölge bankacılık şokunun" sistem üzerindeki etkilerini anlamak için Avrupa Sistemik Risk Kurulu ve Finansal İstikrar Kurulu ile birlikte çalışmak olacağı belirtildi.


Daha Fazla Oku

    avrupakriptobankaMİCA

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk