Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Ankara’dan Piyasa Dostu Düzenleme Sinyali

Ankara’daki regülasyon görüşmelerine katılan sektör temsilcileri kripto para piyasasına yasaklayıcı düzenlemeler gelmeyeceğini düşünüyor

20 Mayıs 2022 12:19

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 12:07

Kripto para piyasasına gelecek olası regülasyonlara dair Ankara’daki görüşmeler sürüyor. Başta kripto para borsaları olmak üzere ekosistemin paydaşlarının katıldığı ve görüşlerini paylaştıkları toplantılara AK Parti Grubu’ndan Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kurmaylar eşlik ediyor.


Devletin bu görüşmelerde yasaklayıcı bir tutum sergilemesi ve astronomik oranlarda vergilerin getirileceğine dair sosyal medyada çıkan söylentileri reddeden Elitaş, “Amacımız yasaklamak değil, düzenleyici bir yasal düzenleme ortaya çıkarmak” diyor ve devam ediyor: “Kamuoyunda ve sosyal medyada paylaşılan ‘Yüzde 40 vergi gelecekmiş’ gibi bizim de sonradan duyduğumuz haberlerin aslı astarının olmadığını, sadece mağduriyeti önleyici tedbirlerin alınacağını söyleyebilirim. Reklamlara, yanıltıcı bilgilere veya birilerinin körükleyerek fiyatları bir anda yüzde 10-20’lere, hatta günde 100’ün üzerinde artışlara kanarak kendi tabirleriyle ‘balinalara sazan’ olmasınlar. Bizim yapacağımız yasal düzenlemenin mağduriyeti önleyici, piyasayı regüle edici ve tıkayıcı değil, tamamen vatandaşın lehine olmasını arzu ediyoruz.”


Borsa temsilcileriyle görüştükten sonra oluşan taslağı ilgili kurumlarla, önce Hazine ve Maliye Bakanlığı ve arkasından Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu (BDDK) ve SPK gibi kuruluşlarla paylaşıp taslağı net bir hale getirerek kanun teklifi olacak şekilde sunmak istediklerini söyleyen Elitaş, sosyal medyaya sızan taslak metni hakkında şunları söylüyor: “Taslağa dair herkes görüşlerini beyan edebilir. Zaten sosyal medyayı takip ederseniz, orada da görüşlerini beyan ederek katkı sağlayan değerli kardeşlerimiz olduğunu göreceksiniz. O görüşleri bir araya toplayarak bu da bir taslak haline gelebilir. Her kişi, kurum ya da kuruluş böyle bir taslak çalışması yapabilir. Ama son hali Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonlarında görüşülecektir.”


Ankara’daki görüşmelere katılan kripto para borsalarının temsilcileri “oldukça olumlu” bir ilk izlenim aldıklarını söylüyorlar. Rain Türkiye Genel Müdürü Mehmet Çamır, “Her hafta Ankara’ya gidiyorum. Yakın zamanda SPK’yla ve geçen hafta MASAK’la görüştüm. İyi haber şu: Devletin bunu yasaklama gibi bir kaygısı yok. O yüzden diyorum ki bir an önce bu regülasyonlar çıksın ve ekosistem çok daha sağlıklı bir yapıya bürünsün” diye konuşurken, Futurance CEO’su Erkan Coplugil ise “Üzerinde çalışılan düzenleme taslağı için ‘yasaklayıcı’ demek yanlış olur. Bu sektörde kurumsal olarak hizmet veren, yetkili kurumlara ve müşterilerine hesap verebilir ilkelere sahip kurumlar için sektörün oyun alanını belirleyen ve ekosistemin önünü açacak düzenlemelerin hayata geçmesinin endişe edilecek bir durum olduğunu değil, tam tersine sektörün büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum” diyor.


Regülasyon görüşmelerinde öne çıkan konulardan biri sermaye yeterliliği. Çamır, kripto para borsalarına getirilecek sermaye yeterliliğinde “Öyle bir bariyer koymalılar ki hem herkes yapamamalı hem de rekabet ölmemeli” derken, Çin menşeli kripto para borsası Huobi’nin global ofisi de tıpkı Çamır gibi tekelleşme uyarısında bulunuyor: “Hükümetin kripto para borsalarını düzenlemek için rasyonel bir yaklaşım benimseyeceğine inanıyor ve bu tür düzenlemelerin sektördeki oyuncuları öldürmek için tasarlanacağını düşünmüyoruz.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Enflasyon Raporunun Açıklanmasını Bekliyor

28 Haziran 2024 17:12

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk