Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Alman Düzenleyici Kurum Uyardı: Kripto Çöküşlerinde Koruyucu Ağ Yok

Almanya’nın finansal düzenlemeler kurumu BaFin, yatırımcıları uyararak ellerindeki paranın tamamını kaybedebileceklerini söyledi.

23 Ağustos 2022 12:21

Güncellenme: 23 Ağustos 2022 15:06

Alman finansal düzenleme kurumu BaFin, Pazartesi yaptığı bir açıklamayla daha önce yaptığı uyarıları sert bir tonda yeniledi. Kurum, yatırımcıların kripto para dünyasında varlıklarının tamamını kaybedebileceklerini çünkü bu alanda herhangi bir devlet garantisi olmadığını söyledi.  


BaFin’e göre, Almanya’da başarısız olan kripto projelerinden paranızı geri alıp alamama durumunuz iflas kanunundaki hükümlere ve kripto şirketiyle yapılan sözleşmeye göre değişebiliyor. 


Celsius gibi yakın zamanda yaşanan çöküşler birçok iflas durumunun ortaya çıkmasını sağladı ve bazı müşteriler uzun ve meşakkatli bir süreç sonunda paralarını geri alabildiler.


BaFin, “İşlem platformlarında veya cüzdanlarda bir sorun oluştuğunda mevduat koruması veya yatırımcı güvencesi gibi bir mekanizma bulunmuyor. Bu sistemler kripto dünyasında mevcut değil” diyor.


Avrupa Birliği kanunlarına göre konvansiyonel bankalardaki tasarruflar 100.000 Euro’ya kadar devlet garantisi altında ve böylelikle mudilerin bir sorun anında bankaya hücum edip bir çekim dalgası oluşturmaları engellenmeye çalışılıyor.


Avrupa Birliği kısa süre önce kabul edilen MiCA anlaşması ile kriptoyu düzenlemeyi ve tüketicileri korumayı hedeflemişti ancak bu sözleşme henüz yürürlüğe girmedi. Bu süreçte bölgedeki finansal kurumlar tüketicileri gerçek olamayacak kadar iyi tekliflere kanmamaları yönünde sürekli uyarıyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin, Kasım 2021'den Bu Yana İlk Kez 60 Bin Doları Aştı

28 Şubat 2024 17:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk