Layer 2

E-Bülten

Politika

Alexey Pertsev’in Gözaltı Süresi Uzatıldı

Tornado Cash Geliştiricisi Alexey Pertsev için yapılan kefaletle serbest kalma talebi reddedildi. 90 gün içinde duruşma yapılmasına karar verildi.

25 Ağustos 2022 12:25

Güncellenme: 25 Ağustos 2022 14:27

Hollanda’da bir mahkeme, ABD’de kullanımı yasaklanan Tornado Cash uygulamasının geliştiricisi olan ve kara para aklama suçunu işlediği iddiasıyla gözaltında bulunan Alexey Pertsev’in gözaltı süresini en az 90 gün daha uzattı.


29 yaşındaki Pertsev, kripto adreslerinden yapılan işlemlerin takibini neredeyse imkânsız hale getiren Tornado Cash uygulamasının ABD Hazine Bakanlığı’nca yasaklanmasından iki gün sonra 10 Ağustos’ta Hollandalı yetkililer tarafından gözaltına alınmıştı. Uygulama, Kuzey Koreli hacker’ların 1 milyar dolarlık yasadışı işlemleriyle ilişkilendiriliyor.


Ancak bu gözaltı Web3 topluluklarını dehşete düşürdü. Çünkü topluluklara göre bu durumun açık kaynak yazılım üreten geliştiriciler üzerinde ve karıştırıcı uygulamaları yasal nedenlerle kullananlar üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.


İlk kez 12 Ağustos’ta hâkim karşısına çıkan Pertsev’in ilk etapta 2 hafta süreyle gözaltında kalacağı açıklanmıştı. Yapılan kapalı duruşmada avukatları Pertsev’in kefaletle serbest bırakılmasını talep etti. Ancak hâkim bunu reddetti.


Hollanda mahkemelerinden bir sözcünün CoinDesk’e yaptığı açıklamaya göre mahkeme Pertsev için açık bir duruşmanın 90 gün içinde yapılacağını belirtti. Öte yandan Pertsev için şu ana kadar resmi bir suçlama yapılmadı.


ABD’de ise kongre üyesi Tom Emmer, Hazine Bakanlığı Yurtdışı Varlıklar Ofisi’nin insanlar yerine yazılıma yönelik yaptırım uygulanmasını sorguladı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk