Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Abu Dabi, Merkeziyetsiz Ekonomi İçin Yasal Çerçeve Öneriyor

Önerileri, DLT üzerine kurulan projelere odaklanıyor ve yönetişim yapıları ile açıklamalar konusunda netlik hedefliyor.

24 Nisan 2023 08:03

Güncellenme: 24 Nisan 2023 08:17

Abu Dabi Global Market (ADGM) Kayıt Otoritesi, yönetişim yapılarına odaklanan Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) için önerilen yasal çerçeveyle ilgili geri bildirim istiyor .


ADGM, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) bulunan uluslararası bir finans merkezi olmasının yanı sıra, mali düzenleyicinin denetimine tabi olan sanal varlık hizmeti sağlayıcıları için de özel lisanslama rejimine sahip bulunuyor. Otorite, ADGM'nin mali konulardaki denetleyicisi olmamakla birlikte sadece teklif, hizmet türü ve yönetişim konularını ele almakla sınırlı durumda.


Gündemde bulunan "DLT Vakıflar Yönetmeliği 2023", merkeziyetsiz girişim alanında tercih edilen bir yönetişim yapısı olan merkeziyetsiz özerk kuruluşları (DAO) kapsayan DLT projelerinin geliştiricileri için çekici olabilecek vakıfların özelliklerine odaklanan özel bir yasal çerçeve oluşturmayı amaçlıyor ve aynı zamanda raporlama, açıklama ve yayım ile iflas ve tasfiye tedbirlerini de içeriyor.


BAE’ne bağlı Abu Dabi ve Dubai emirlikleri, blok zinciri ve kripto kuruluşlarını bölgeye çekebilmek için oldukça cazip uygulamaları hayata geçirmekten çekinmezken Dubai, bu yılın başında, kripto varlıklara yönelik yasal çerçeveyi yürürlüğe koydu.


Abu Dabi, Şubat ayında Web3  projelerini desteklemek amacıyla 2 milyar dolarlık bir girişim başlattı.


BAE ise geçtiğimiz hafta, ülkede hizmet vermek isteyen sanal varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik olarak lisans zorunluluklarını açıkladı.


BAE’nin mali serbest bölgelerinde lisansı olan şirketler hariç ülkedeki tüm sanal varlık hizmet sağlayıcılarının, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SCA) onay alması gerekecek. Lisanslama rejimi, geçen yıl BAE Bakanlar Kurulu’nun kripto sektörünü düzenleme kararı sırasında konuşulmuştu. Onaylanması ise geçtiğimiz pazartesi gerçekleşti. Bu yılın başlarında SCA, sektörü düzenleme rolünü üstlenmişti.


Dubai ve Abu Dabi de dahil yedi emirlikten bazıları, halihazırda yürürlükte olan kripto lisans framework’lerine sahip. Yerel endüstri de Dubai’nin yakın zamanda açıkladığı rejimini benimsiyor.Duyuruya göre, Dubai’de faaliyet göstermek isteyen şirketlerin, SCA onayına ek olarak Sanal Varlıkları Düzenleme Kurumu’ndan (VARA) da bir lisans alması gerekecek.

Daha Fazla Oku

    abu dabiBAEDLTdao

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk