Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

AB'nin Akıllı Sözleşmelere Yönelik Düzenlemeleri Veri Yasası Kapsamına Dahil Oldu

Bazı yatırımcılar Avrupa Parlamentosu tarafından üzerinde anlaşmaya varılmış olan metnin, birçok akıllı sözleşmeye uygulanmasının imkansız olacağından endişe ediyor.

27 Mart 2023 14:13

Güncellenme: 27 Mart 2023 14:55

Akıllı sözleşmeler, Pazartesi günü Avrupa Birliği tarafından yayımlanan Veri Yasası’nın revizyonu kapsamında bir kill switch’e sahip olmak zorunda kalacak.

Ulusal hükümetleri temsil eden AB Konseyi cuma günü metin üzerinde bir anlaşmaya vardı. Öneriler Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin tercihlerini yansıtıyor gibi görünüyor. Parlamento ve Avrupa Komisyonu yasanın son hali için görüşmelerini bir arabulucu eşliğinde sürdürüyor.

Akıllı sözleşmelerin faaliyetlerine yönelik kesintiler ve sonlandırmaları da kapsayan bu yasa tasarısı, blok zinciri topluluklarında endişelere yol açtı.

Konsey görüşmelerine başkanlık eden İsveçli bakan Erik Slottner, cuma günü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Veriler, bu yasa sayesinde işletmelerin, araştırmacıların, kamu idarelerinin ve toplumun yararına olacak şekilde sektörler arası aktarılabilecek.”

Aslında bu yasa, verileri arabalar ve buzdolapları gibi akıllı ev aletleri üzerindeki kontrolleri sağlayan sözleşmeler için sunulsa da sınırları ve gelecekteki kapsam alanı belli değil.

Avrupa Kripto Girişimi’nin kurucusu Marina Markezic ise çoğu akıllı sözleşmenin, parlamento tarafından hazırlanan düzenlemelere uyabilmesinin imkansız olmasa bile oldukça zor olduğunu bildirdi.

Dijital konulardan sorumlu üst düzey bir komisyon yetkilisi olan Thierry Breton, yasanın akıllı sözleşmelerdeki standart belirleme yeteneğini engellediğini söyleyerek milletvekillerinin tasarısını desteklemediğini açıkça belirtti.


Daha Fazla Oku

    Avrupa Birliğiakıllı sözleşmelerABdüzenleyiciler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk