Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

AB'li Milletvekilleri Kişisel Kripto Ödemelerine İlişkin Sınırlı Yasağı Oylayacak

CoinDesk'in ulaştığı, kara para aklamayı önlemek amacıyla hazırlanan yasa taslağı biraz yumuşatıldı, ancak hala 1000 Euro'yu aşan anonim kripto transferini yasaklıyor.

28 Mart 2023 09:56

Güncellenme: 28 Mart 2023 11:24

CoinDesk'in edindiği belgelere göre, kişisel anonim cüzdanlardan yapılan büyük ölçekli kripto varlık transferleri, milletvekilleri tarafından 28 Mart'ta oylanacak tasarılarla birlikte yasaklanacak.


Avrupa Parlamentosu'nun Ekonomi ve Sivil Özgürlükler Komiteleri, kripto paraların, değiştirilemez token'ların (NFT'ler) ve metaverse'ün finansal suçlarda kullanılmasının engellenmesi konusunda aylarca süren tartışmaların ardından kara para aklamayı önlemek (AML) amacıyla önerilen yeni tasarıları Salı günü oylayacak.


Mevcut teklife göre, tacirlerin anonim olarak 1000 euro'nun (1080 dolar) üzerinde kripto göndermesi veya alması yasaklanacak. Müşterinin kimliğinin doğrulandığı durumlarda veya düzenlemeye tabi bir kripto sağlayıcının söz konusu olması halinde işleme izin verilecek. Yasanın ilk taslağı daha katı düzenlemeler içeriyordu. Ancak CoinDesk'in edindiği izlenime göre metin 22 Mart'ta düzenlenen bir kapalı değerlendirme toplantısında yumuşatıldı.


Büyük miktarlı olsalar bile, iki arkadaş gibi bireyler arasında yapılacak kripto transferlerine her halükârda izin verilecek. Yasa, işletmelerin 7000 euro'dan fazla nakit para kabul etmesini yasaklarken, AB'de yeni bir kara para aklama önleme kurumu olarak Kara Para Aklamayla Mücadele Otoritesi'nin (AMLA) kurulmasını da sağlıyor.


Tedbirlerin yasalaşabilmesi için, hem AB Parlamentosu tarafından hem üye ülkeleri temsilen Avrupa Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor. Konsey, geçtiğimiz yıl, zcash, monero ve dash gibi kripto paraları, hamiline yazılı hisse senetleri gibi anonim finansal araçlarla bir tutarak, bankaların ve kripto sağlayıcıların gizliliği artırıcı coin'lerle ticaret yapmalarını yasaklamaya çalışmıştı.


Parlamentodaki yasa taslağı o kadar ileri gidecek gibi görünmüyor. Bununla birlikte, anonim kripto hesaplarını yasaklıyor ve gizlilik odaklı kripto paraların, mikserlerin ve tumbler'ların kullanımını kara para aklama risklerini değerlendirirken dikkate alınması gereken ekstra faktörler olarak görüyor.


Parlamentonun planlarına göre, AB'li kripto sağlayıcıların herhangi bir yerde kaydı veya lisansı bulunmayan bir yabancı sağlayıcıyla temsil ilişkisi kurması yasaklanacak. Teklif ayrıca, NFT platformlarını ve tanımlanmış kişiler tarafından kontrol edilmeleri durumunda merkeziyetsiz otonom kuruluşları da (DAO'lar) yeni kara para aklama kurallarının kapsamına alıyor.
Daha Fazla Oku

    ABkripto ödemelerivarlık transferleri

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk