Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD’de Suçlanan Kaçak BitConnect Kurucusu Kumbhani Şimdi Hindistan'da da Aranıyor

Kimliği belirsiz bir avukat tarafından yapılan bitcoin şikayetinde, Satish Kumbhani ve diğer altı kişinin ismi yer alıyor.

17 Ağustos 2022 16:12

Güncellenme: 17 Ağustos 2022 17:13

Kripto protokolü BitConnect'in kurucusu Satish Kumbhani, bir yatırımcının kayıp bitcoinlerle ilgili şikayetinde adını vermesinin ardından güneybatıdaki Pune kentinde Hint polisi tarafından aranıyor.


CoinDesk ile konuşan bir polis memuruna göre, İlk Bilgi Raporu (FIR) olarak bilinen şikayet, yerel bir avukatın, birden fazla kripto para birimi yatırım platformu aracılığıyla 220 bitcoin'e yakın 420 milyon Rs (5.2 milyon dolar) kaybettiğini söyledikten sonra yapıldı.


Şikayetin gerçekleri doğrulandıktan sonra polis tarafından İlk Bilgi Raporu hazırlandı daha sonrasında ise resmi bir soruşturma süreci başladı.


2016 yılında kurulan BitConnect, 2017 yılının ortalarında ilk kriptopara arzı (ICO) olarak popüler bir projeydi. BCC token’I aracılığıyla faiz kazancında %10 ödediği iddia edilen bir protokol için yatırımcılardan milyarlarca dolar topladı. Diğer yatırımcıları yönlendiren kullanıcılar daha da fazla fayda elde etti.


ABD'deki yatırımcıları dolandırdığı söylenen Kumbhani, 2.4 milyar dolarlık bir Ponzi şemasından dolayı suçlandıktan sonra Şubat ayında ortadan kayboldu.


Indian Express'e göre, kimliği açıklanmayan avukat, Kumbhani ve diğer altı kişinin adını verdi  2016 ile 2021 yılları arasında platformlara yeniden yatırım yapmak için yaptığı 54 bitoin'lik orijinal yatırımından ve 166 bitoin'in dönüşlerinden dolandırıldı.


Bu yılın başlarında ABD'li yetkililer, yasal bir dosyalamada Kumbhani'nin muhtemelen Hindistan'dan kaybolduğunu ve nerede olduğunun bilinmediğini söyledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD'li Milletvekilleri, Tigran Gambaryan'ın Ülkeye Dönmesi Konusunda Israrcı

5 Haziran 2024 11:12

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk