Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD TÜFE Oranı Nisan Ayında Yüzde 4,9 Geriledi, Bitcoin 28 Bin Doların Üzerine Çıktı

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası, enflasyon oranı yüzde 2’lik hedefin oldukça üzerinde kalsa da faiz artırımları döngüsünün kırılabileceğini söylemişti.

10 Mayıs 2023 18:05

Güncellenme: 10 Mayıs 2023 18:16

Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun (BLS) tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporuna göre, yıllık enflasyon oranı mart ayındaki yüzde 5’ten 4,9’a geriledi.


Bitcoin’in (BTC) fiyatı ise haberi takip eden dakikalarda yüzde 1’den fazla artarak 28 bin doların biraz üzerine çıktı.


Gıda ve enerji maliyetlerini hesaplama dışında bırakan çekirdek TÜFE ise mart ayında açıklanan yüzde 5,6’lık orandan 5,5’e geriledi.


Mayıs ayının başlarında gerçekleşen toplantı sonucunda ABD Merkez Bankası’na ait Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC), faiz artışları döngüsünde bir duraklama planladıklarını açıklamıştı. Uygulanan faiz artırımları, Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefine inmeyi başaramamış olsa da Merkez Bankası, ABD bankacılık sisteminde yaşanan sıkıntılara odaklanmış görünüyor. First Republic Bank’in iflasıyla devam eden fiyaskolar bitmek bilmiyor.


Bazı trader’lar enflasyondaki bu ılımlı tutum sebebiyle, Fed’in politika açısından nefes almaya izin vereceği anlamına geldiğini düşünüyor. Aynı zamanda ABD’nin 10 yıllık Hazine geliri yedi baz puan düşerek yüzde 3,45’e, 2 yıllık geliri ise dokuz baz puan düşüşle yüzde 3,94’e geriliyor.


Daha Fazla Oku

    EnflasyonABD Merkez BankasıBitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Stephen Alpher

Stephen, CoinDesk'in Amerika Kıtası ortak bölge haber şefidir. Daha önce Seeking Alpha'da yönetici editör olarak görev yaptı. Washington, D.C. banliyösünde yaşayan Stephen, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Wharton School'da finans bölümünde okudu. CoinDesk'in 1.000 dolarlık beyaz eşiğinin üzerinde BTC ve ETH'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in Binance.US Platformundaki Fiyatı Düşüş Yaşadı

9 Haziran 2023 17:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk