Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan Dragonchain’e Dava

Blokzincir üzerinde çalışan startup 16 milyon dolardan fazla kripto varlığı Komisyon’a bildirmemekle suçlanıyor

17 Ağustos 2022 12:11

Güncellenme: 17 Ağustos 2022 15:57

Washington DC’de görülen duruşmaya göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu blokzincir üzerinde çalışan startup Dragonchain’e geçtiğimiz beş yılda elde ettikleri 16 milyon dolar değerindeki kripto varlıkları kayda geçirmedikleri suçlamasıyla dava açtı.


Söz konusu davada başta CEO John Roets olmak üzere üç kişinin yer aldığı Dragonchain’in tüzel kişiliği 2017 yılında çoğunlukla ICO’lardan elde edilen Dragon token’ların (DRGN) arzından elde edilen milyonlarca dolarla Menkul Kıymetler yasasını ihlal etmekle suçlanıyor. Komisyon, şirketin söz konusu parayı pazarlama ve kalkınma kampanyaları dahilinde akıttığını söylüyor.  


Dava dilekçesinde “Dragonchain’in DRGN token dağıtımı yoluyla satış ve tekliflerin bu konuya dair hiçbir istisna olmamasına ve muafiyet uygulanmamasına rağmen Komisyon’a bildirilmediği” ifadeleri yer alıyor.


Bitcoin’in fiyatının fırladığı 2017’nin sonunda çok sayıda kripto startup’ı token’lar aracılığıyla ICO arzına girmiş, federal menkul kıymetler yasasına ve bilgi ifşasına tabi olması gereken söz konusu token arzları Komisyon’un engeline takılmıştı. Komisyon o zamandan beri birçok ICO’ya dava açmış durumda.


Seattle merkezli şirket Dragonchain, 2014 yılında Walt Disney Co.’dan (DIS) çıkma kurumsal bir blokzincir startup’ı. 2016’da açık kaynak yazılımlara geçiş yapan Dragonchain şu ana dek bir dizi regülasyon sorunuyla karşılaştı. Komisyon’un regülasyon baskıları sonucunda Dragonchain’in ortak proje yürüttüğü Norveçli startup Lagon da ICO yoluyla elde ettiği yatırımcı fonlarını iade etmek zorunda kalmıştı.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk