Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD Meclis Komitesi, Stabil Coin Önergesinin Taslağını Yayınladı

Yasa tasarısı, 2023 yılının ilk büyük kripto yönetmeliği özelliği taşıyor.

17 Nisan 2023 09:57

Güncellenme: 17 Nisan 2023 11:06

ABD Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, diğer kripto paralar tarafından desteklenen stabil coin’lere dair bir moratoryumun ve bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) inceleme talebinin de aralarında bulunduğu, bir kilometre taşı potansiyelinde olan stabil coin yasa tasarısının bir taslağını yayınladı.


Komitenin oturum sayfasında yer alan tasarı, 2023 yılının ilk büyük kripto yönetmeliği özelliğinde ve geçen yıl stabil coin'lerle ilgili yaşanan iki önemli olayı takip ediyor: LUNA olarak adlandırılan token’ın desteklediği terraUSD'nin (UST) çöküşü ve en büyük ikinci stabil coin olan USD coin’in (USDC), 1 dolara olan sabitliği geçici olarak bozulması.


Tasarı, eski senatör Pat Toomey'nin (R-Pa.) 2022 yılında kendi stabil coin yasa tasarısını yayınladığında kullandığı bir terimi tekrarlayarak stabil coin ihraççıları için ödeme tanımları türetiyor.


UST gibi stabil coin'lerdeki moratoryum, bir çalışma yapılana dek geçerliliğini koruyacak. Teklif, aynı zamanda Merkez Bankası tarafından çıkarılan bir CBDC'nin potansiyel etkisinin araştırılmasını da talep ediyor.


Punchbowl News, yasa tasarısının yayınlandığını ilk bildiren haber ajansı.


Meclis Finansal Hizmetler’in alt komitelerinden biri çarşamba günü, stabil coin'ler hakkında bir oturum düzenleyecek. Oturumda, USDC'yi çıkaran Circle Internet Financial'dan Dante Disparte, Blockchain Derneği'nden Jake Chervinsky, Columbia Profesörü Austin Campbell ve New York Finansal Hizmetler Departmanı Denetimcisi Adrienne Harris yer alacak.


Oturum, Finansal Hizmetler Komitesi'nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler'i dinlemek için bir araya gelmesinden bir gün sonra gerçekleşecek.


Komite başkanı, temsilci Patrick McHenry'nin (R-N.C.) sözcüsü CoinDesk'e sitede yayınlanan kanun teklifinin geçen sonbahardan beri milletvekilleri arasında dolaştığını ifade etti. (Tasarı daha önce kamuoyuyla paylaşılmamıştı.) Komitenin kıdemli üyesi, temsilci Maxine Waters'ın (D-Calif.) bir sözcüsü, yorum talebine basın saatine kadar cevap vermedi.


Daha Fazla Oku

    kriptostabil coinUSDCTerraUSD

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Saklama Şirketi Fireblocks, Coinbase International Exchange ile Ortaklık Kurdu

10 Haziran 2024 22:07

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk