Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD Hazine Yetkilisi, Kripto Sektörünü 'Sorunlu' Cüzdanlara Proaktif Şekilde Yaptırım Uygulaması Yönünde Uyardı

FinCEN Yardımcı Direktörü Alessio Evangelista, kripto hizmet sağlayıcılarının, bir cüzdanın yasa dışı faaliyetler için kullanıldığının resmi makamlar tarafından belirlenmesini beklememeleri gerektiğini söyledi.

20 Mayıs 2022 16:42

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 12:08

Perşembe günü üst düzey bir ABD mali suçlar görevlisi, kripto sektörüne -Hazine Bakanlığı yetkililerinin talimatını bekleme zorunluluğu olmaksızın- "sorunlu" cüzdanları kara listeye alma çağrısı yaptı.


Financial Crimes Enforcement Network'ün (FinCEN) Yardımcı İcra Direktörü Alessio Evangelista, kripto hizmet sağlayıcılarının "açıkçası çoğu zaman, OFAC tarafından tespit edilene veya cezai soruşturma açılana dek" şüpheli cüzdanlar hakkında kafalarını kuma gömmeyi tercih ettiklerini söyledi.


Chainalysis LINKS konferansında dinleyicilere konuşan Evangelista, sanal varlık hizmet sağlayıcılarını, "Aslında uzun zaman önce dikkate almaları gereken bariz manipülatif hareketleri" görmezden gelerek "kendi itibarlarını riske attıkları" konusunda uyardı.


Yorumlar, federal yetkililerin "artık neredeyse ulusal güvenliği tehdit eden milyarlarca dolarlık bir parasal büyüklüğe ulaşan kripto suçlarla ilgili" artan endişelerini gösteriyor. Bu ay, Hazine yetkilileri tarihte ilk defa, 620 milyon dolarlık Axie Infinity soygununda Kuzey Koreli bilgisayar korsanları tarafından çalınan varlıkların takibi ile ilgili olarak, kripto sahiplerinin işlem geçmişlerini ve izlerini gizlemek için kullandıkları bir gizlilik aracı olan kripto karıştırıcısına cezai yaptırım uyguladı.


Evangelista, "Bu fonlar, elindeki kaynakları vatandaşlarını beslemek yerine kitle imha silahları geliştirmeye harcayan totaliter bir rejimi desteklemek için çalındı" dedi. Sanal varlık hizmet sağlayıcılarının kendilerini etkili bir şekilde denetleme yükümlülüğü olduğunu söyledi. Ayrıca, "merkeziyetsizlik"in gerçek uygulamalı bir kavramdan ziyade allı pullu laf salatası olduğu kripto projelerine de seslendi: "Gerçek kişilerin yönetimi altında faaliyet gösteren kripto varlıklar, kendilerini kasıtlı bir şekilde merkeziyetsiz olarak tanımlayarak hukuki yükümlülüklerinden kurtulamazlar."


Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, yaptırım uygulanan ilk karıştırıcı olan Blender ve Tornado Cash de dahil olmak üzere Axie'den çalınan fonları aklamak için birden fazla kripto karıştırıcı kullandı. Tornado Cash'in bir yetkilisi CoinDesk'e daha önce verdiği bir demeçte "Engellenmesi gereken cüzdan adreslerin için yetkili makamın OFAC olduğunu" söylemişti.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
“Düzenleyicilerin Baskıları Şevkimi Kırdı”

31 Mart 2023 12:23

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk