Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD Finans Sektörü, Çok Varlıklı İşlemler için Dağıtık Defter Teknolojisini İnceliyor

New York Federal Rezerv Bankası’nın New York İnovasyon Merkezi teknik gözlemci olarak görev alacak.

8 Mayıs 2024 14:36

Güncellenme: 8 Mayıs 2024 15:05

Citi, JPMorgan, Mastercard, Swift ve Deloitte gibi büyük şirketler, ABD doları cinsinden çoklu varlık işlemlerini simüle ederek dağıtık defter teknolojisini keşfetmek için bir araya geldi.


Düzenlenmiş Ödeme Ağı (RSN) proof-of-concept (PoC) başlıklı araştırma projesi, ticari banka varlıkları, merkez bankası varlıkları ve ABD Hazine tahvilleri gibi menkul kıymetler ve yatırım yapılabilir borçların ortak bir noktada buluşup buluşamayacağını araştıracak.


Projede New York Federal Rezerv Bankası’nın New York İnovasyon Merkezi teknik gözlemci olarak görev alacak.


Citi Services küresel ödemeler başkanı Debopama Sen: "Günümüzün dijital ekonomisinde, finansal piyasa altyapılarının bir dizi dijital varlığı iyi tanımlanmış yasal çerçeveler dahilinde çözümlemesi gerekebilir. Citi, bu projenin fırsatlarını keşfetmeyi dört gözle bekliyor."


ABD'de merkez bankası dijital para birimleri (CBDC'ler) gibi fikirler tartışma konusu olmaya devam ediyor. ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, milletvekillerine Fed'in kullanıcı verilerine ulaşabileceği bir sistemle ilgilenmediğini söylerken, CBDC'ler başkanlık seçimi öncesi önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.


Açıklamaya göre, araştırma için kurulan ortaklık "ABD finansal sisteminde dağıtık defter teknolojisinin kullanımı konusunda fikir birliği" sağlamaya odaklanıyor ve bulgular halka açık bir şekilde paylaşılacak.


Mastercard blok zinciri ve dijital varlıklardan sorumlu başkan yardımcısı Raj Dhamodharan’a göre, "Dağıtık defter teknolojisinin dolar ödemelerinde uygulanması, programlanabilir ödemelerin 7/24 ve sorunsuz olduğu yeni nesil piyasa altyapılarının kilidini açabilir."


Program, menkul kıymetler sektörünün iç standartlar organizasyonu olan Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği (SIFMA) tarafından yönetilecek. Diğer katılımcılar arasında TD Bank N.A., U.S. Bank, USDF, Wells Fargo, Visa ve Zions Bancorp yer alıyor.


Daha Fazla Oku

    dağıtık defter teknolojisiabd federal rezervFedcbdc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk