Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD Adalet Bakanlığı, Kriptodaki Yasa Dışı Faaliyetlere Karşı Daha Sıkı Önlemler Alacak

Kripto uygulamaları başkanı, bakanlığın “suçluların suçlarından kolayca kâr etmelerini ve para kazanmalarını” sağlayan kripto borsalarını hedeflediğini açıkladı.

15 Mayıs 2023 12:57

Güncellenme: 15 Mayıs 2023 14:41

ABD Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) kripto uygulamaları başkanı, trading platformlarındaki yasa dışı faaliyetlere karşı daha sıkı önlemler alacaklarını bildirdi.


Ulusal Kripto Para Birimleri Uygulama Ekibi (NCET) yöneticisi Eun Young Choi, bakanlığın son dört yılda önemli ölçüde arttığını belirttiği kripto suçlarıyla mücadele etmek adına bu tür eylemlerde bulunan kripto borsalarını hedef alacağını söyledi.


Choi, departmanın odak noktasının kara para aklamayı önleme olduğunu ve know-your-customer (müşterini tanı) kurallarından kaçınan, risk azaltmayla uğraşmayan işletmeleri daha sıkı denetleyeceklerini belirtti ve ekledi:


“Bu tür platformlara odaklanarak çarpan etkisi yaratmayı umuyoruz.”


Ayrıca NCET, Choi’nin yatırım dolandırıcılığına karşı “domuz kasaplığı” planı olarak tanımladığı eylemi gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu yöntemde, dolandırıcıların aylar boyunca mağdurlarla bir bağ kurması sağlanacak.


Ajans, geçtiğimiz ay bu tür dolandırıcılıklardan yaklaşık 112 milyon dolar yakaladıklarını açıklamıştı. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ise 2022 yılında yatırım dolandırıcılığı yoluyla insanlardan 3,31 milyar dolar çalındığını açıklamıştı. Kripto ile ilgili dolandırıcılıkların bu oranın 2,5 milyar dolardan fazlasını oluşturduğu tahmin ediliyor.


Daha Fazla Oku

    ABD Adalet Bakanlığıkripto borsalarıkripto dolandırıcılığı

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Saklama Şirketi Fireblocks, Coinbase International Exchange ile Ortaklık Kurdu

10 Haziran 2024 22:07

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk