Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD Adalet Bakanlığı: Binance’in Kurucusu Changpeng Zhao 3 Yıl Hapis Yatmalı

Zhao geçtiğimiz yıl suçlu olduğunu itiraf etmişti.

24 Nisan 2024 09:33

Güncellenme: 24 Nisan 2024 09:50

ABD Adalet Bakanlığı, dün gece yaptığı açıklamada Binance'in kurucusu ve eski CEO'su Changpeng "CZ" Zhao'nun kripto borsasının federal yaptırımları ve kara para aklama yasalarını ihlal etmesini sağlamadaki rolü nedeniyle üç yıl hapis cezasına çarptırılması gerektiğini söyledi.


Adalet Bakanlığı'nın avukatları, geçtiğimiz kasım ayında Banka Gizliliği Yasasını ihlal etmekten suçlu bulunan Zhao’nun 36 ay hapis yatması ve 50 milyon dolar para cezası ödemesi gerektiğini savundu:


"Bu davadaki ceza sadece Zhao'ya değil, dünyaya da bir ders verecek. Zhao, ABD yasalarını ihlal ederek büyük meblağlar kazandı. İhlalin bedeli, Zhao'yu bu eylemlerinden dolayı etkili bir şekilde cezalandırmak ve ABD yasalarını çiğneyerek servet ve imparatorluk kurmayı planlayanları caydırmak açısından önemli."


Zhao, savunma anlaşmasının şartlarına göre ilk başta 18 aya kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Adalet Bakanlığı dünkü dosyada "Zhao'nun suistimalinin kapsamı ve sonuçlarının çok daha büyük olduğunu" ve bu nedenle "cezanın artırılması gerektiğini" savundu.


"Zhao'nun Binance'de etkili bir AML programı uygulayamaması nedeniyle, yasa dışı aktörler borsayı, kripto para birimlerinin kaynağını ve kime ait olduğunu gizleyen mixer hizmetlerini işletmek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullandılar. Bunlar arasında fidye yazılımı saldırılarından elde edilen yasa dışı gelirlerle işlem yapmak ve darknet piyasa işlemlerinden, borsa hack'lerinden ve çeşitli dolandırıcılıklardan elde edilen gelirlerin aklanması da yer alıyor."


Ayrıca dosyada, Adalet Bakanlığı'nın ceza yönergeleri hesaplamaları da gözden geçiriliyor. Yönergeler 12 ila 18 ay hapis önerse de, Zhao'nun Binance'in yasaları ihlal ettiğini bilmesine rağmen durumu teşvik etmesi işleri değiştirebilir gibi görünüyor.


Daha Fazla Oku

    Binancechangpeng cz zhaokara para aklamaABD Adalet Bakanlığı

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Civarında Sabit, CRV Düşüşte

13 Haziran 2024 15:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk