Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

AB Piyasalar Düzenleyicisi, DeFi’ın “Ciddi Riskleri” Konusunda Uyardı

MiCA kapsamında kuralları belirlemekten sorumlu olan ESMA, merkezi bir sistem olmadığında piyasa manipülasyonları olabileceğinden endişe duyuyor.

11 Ekim 2023 17:14

Güncellenme: 11 Ekim 2023 17:33

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), yenilikçi teknolojinin emekleme aşamasında olmasına rağmen yatırımcıları merkeziyetsiz finansa (DeFi) karşı uyardı.


Bloğun dönüm noktası niteliğindeki Kripto Varlık Piyasaları Yönetmeliği (MiCA) kapsamında kuralları belirleyecek olan AB komisyonu ESMA, DeFi teknolojisinin bankalar veya menkul kıymetler borsaları gibi merkezi kuruluşlara düzenleyici yükümlülükler yüklemeye alışkın politika yapıcılar için bir bulmaca olduğunu ileri sürdü. Bu yüzden komisyon, sektörü araştırmaya devam edecek.


Paris merkezli komisyonun hazırladığı raporda, “Genele bakıldığında yatırımcıların DeFi katılımları nispeten az da olsa açıkça tanımlanmış sorumlu bir tarafın olmaması, birçok düzenlemenin son derece spekülatif olması, önemli operasyonel ve güvenlik açıkları nedeniyle ciddi riskler bulunuyor” ifadeleri kullanıldı.


Prensip olarak, kredileri veya diğer finansal hizmetleri otomatik olarak yürütmek için akıllı sözleşmeler kullanan DeFi, karşı tarafların temerrüde düşme riskini azaltırken, rapor kripto piyasalarında artan volatiliteye ve satış hacimlerinin piyasaları manipüle etmek için şişirildiği şüpheli davranışlara olanak tanıyan anonimliğe dikkat çekiyor.


ESMA geçtiğimiz hafta MiCA kapsamında kripto varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik bir dizi yeni kural önerdi. Çarşamba günü yayımlanan raporda ise DeFi’da kullanılan akıllı sözleşmelerin yenilikçi doğasına dikkat çekildi bunların finansal olarak beslenmiş Ponzi şemalarından operasyonel bellek yönetimine kadar değişebileceği belirtildi.


Daha Fazla Oku

    defiAvrupa BirliğiMİCA

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD Hazinesi Denizaşırı Kripto Piyasasını da Takip Ediyor

30 Kasım 2023 11:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk