Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

AB Parlamentosu, Kara Para Aklamayı Önlemeye Yönelik Yasa Paketini Oyladı

Yeni yasalar, kripto firmaları için "gelişmiş" durum tespiti ve müşteri kontrolleri gerektiriyor.

26 Nisan 2024 17:20

Güncellenme: 27 Nisan 2024 16:12

Avrupa Parlamentosu, AB genelinde kara para aklama ve terör finansmanı önlemlerini sıkılaştıran yeni bir yasa paketini kabul etmek üzere oy kullandı. Yasalar, yüksek meblağ nakit ödemeleri, kripto firmalarını ve futbol kulüplerini de hedef alıyor. 


Dün onaylanan paket, Avrupa Birliği'ni oluşturan 27 ülke için tek bir kural kitabı oluşturmanın yanı sıra, ilgili çerçevelerin uygulanmasını denetlemek için Frankfurt merkezli bir kara para aklamayla mücadele otoritesi kuruyor. 


Oylamayla ilişkili basın açıklamasında, yeni yasaların "gelişmiş durum tespiti önlemleri ve müşterilerin kimliğine ilişkin kontrolleri” açısından önemli olduğu belirtildi.


AB'deki kripto politikası gözlemcileri, blok ocak ayında paketle ilgili siyasi bir anlaşma yaptığı sırada dijital varlıklara uygulanan gereksinimlerin diğer finans sektörlerine kıyasla haksız yere katı olabileceğine dair endişelerini dile getirmişti.


Yeni tedbirler gazeteciler, medya profesyonelleri, sivil toplum kuruluşları ve diğer yetkili makamlar da dahil olmak üzere "meşru menfaati" olan kişi veya kuruluşlara "ulusal kayıtlarda tutulan ve AB düzeyinde birbirine bağlı intifa hakkı bilgilerine derhal, filtrelenmemiş, doğrudan ve ücretsiz erişim" sağlamayı amaçlıyor. 


Parlamento komitesi, dünkü genel kurul oylaması öncesinde paketin metinlerini oyladı.


Üye devletlerin milletvekillerini bir araya getiren AB Konseyi'nin yasalaşması için paketi resmen kabul etmesi gerekiyor.


Daha Fazla Oku

    Avrupa Parlamentosukripto politikasıAvrupa Birliği

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD TÜFE Mayıs Ayında Yatay Seyretti, BTC Yeniden Yükselişte

12 Haziran 2024 19:25

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk