Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

AB Finansal İstikrar Gözlemcisi, Endişeler Doğrultusunda Yeni Düzenlemelere İhtiyaç Duyulabileceğini Söyledi

Avrupa Sistemik Risk Kurulu akıllı sözleşmelerden, yüksek kaldıraçtan ve kripto stake işlemlerinden kaynaklanan risklerin yeni düzenlemelere ihtiyaç duyabileceğini söyledi.

25 Mayıs 2023 15:33

Güncellenme: 25 Mayıs 2023 16:17

Avrupa Birliği’nin finansal istikrar gözlemcisi, büyüyen dijital varlık ve merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörünün ekonomi için sistematik bir risk oluşturabileceği konusunda uyardı. Gözlemci, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemelerinin yanı sıra büyük kripto holdinglerini ve akıllı sözleşmeleri kapsayacak yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.


AB Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde başkanlığındaki Avrupa Sistemik Risk Kurulu (ESRB), yayımladığı raporda kripto staking risklerinden ve dijital varlık piyasalarındaki yüksek kaldıraçlardan bahsetti.


Raporda, “DeFi geliştiricilerinin akıllı sözleşmelerin tasarımını ve oluşturulmasını kapsayan belirli düzenlemelere uyması gerekebilir.” ifadeleri yer aldı ve zorunlu kod denetimlerina atıfta bulunuldu.


MiCA, cüzdan sağlayıcıları ve stabilcoin geliştiricileri gibi oyuncular adına yönetişim, lisanslama ve diğer gereksinimleri belirlese de kripto borç verme ve staking gibi alanları kapsamıyor. Ancak raporda, bu alanların da “tüketiciler için önemli riskler” oluşturabileceği söyleniyor.


Bu demek oluyor ki MiCA kapsamındaki şirketler, iş kolları arasındaki çıkar çatışmalarını kendileri yönetmek zorunda kalacaklar.


Rapor şu ifadelere de yer veriyor: “Herhangi bir piyasa gelişmesi ve MiCA'nın uygulanmasıyla edinilen deneyimler dikkate alındığında, AB'deki kripto varlık holdinglerinin faaliyetleri incelenmelidir.”


“Geçtiğimiz yıl kripto varlıkları ve DeFi için çalkantılı olsa da, sistemik etkiler gerçekleşmedi.” şeklinde açıklama yapılan raporda, “üstel büyüme dinamiklerinin” Lehman Brothers’ın 2008 yılındaki çöküşüne benzer şekilde büyük bir tehdit oluşturabileceği de belirtildi.


Daha Fazla Oku

    Avrupa BirliğiMİCAstaking

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk