Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

AB Finans Komiseri, Kripto Yasasının Hızlanması İçin Çağrı Yaptı

Mairead McGuinness ayrıca, eğer yürürlükte olsaydı, MiCA çerçevesinin yaptırımların uygulanmasını da kolaylaştırabileceğini söyledi.

15 Haziran 2022 11:59

Güncellenme: 15 Haziran 2022 12:05

Avrupa Mali Hizmetler Komiseri Mairead McGuinness, Avrupa Birliği milletvekillerini siyasi bir uzlaşma bulmaya çağırdı. McGuinness, şu anda yasama sürecinin sonuna gelinen kripto varlık düzenleyici çerçevesinin geçişinin hızlanması gerektiğini belirtti.


McGuinness, salı günü ekonomi komitesi toplantısında yaptığı açılış konuşmasında; eğer yürürlükte olsaydı Kripto Varlıklarında Piyasalar (MiCA) çerçevesinin Rusya'ya karşı kripto için de geçerli olan yaptırımların uygulanmasını kolaylaştırabileceğini söyledi:


"Elbette, kripto konusundaki çerçevemiz yürürlükte olsaydı, tüm kripto varlık hizmet sağlayıcıları düzenlenmiş kuruluşlar olsaydı ve Avrupa Birliği'nde etkin denetime tabi olsaydı yaptırımların uygulanması kolaylaşabilirdi."

McGuinness, mevzuatı hızlandırmanın nedenleri olarak üç olayı gösterdi: Ukrayna'daki savaş, kripto para birimi ihraççısı Terra'nın çöküşü ve kripto borç veren Celsius'un para çekme işlemlerini askıya aldığı yönündeki haber.


Komiser milletvekillerine şu çağrıyı yaptı:


“İstediğim ve size söyleyebileceğim şey, MiCA kurallarının tüketicinin korunması, piyasa bütünlüğü ve finansal istikrar konusundaki endişeleri gidermek için doğru araç olacağı. Son gelişmeler göz önüne alındığında bu çok acil bir şey.”

MiCA çerçevesi, 27 üye ülkenin tümü için geçerli olacak kripto varlık hizmet sağlayıcıları ve kripto para birimi ihraççıları için lisans gereklilikleri belirleyerek AB düzeyinde dijital varlık alanını düzenlemeyi amaçlıyor.


2020'de tanıtılan çerçeve, AB'nin karmaşık yasama sürecinden geçerek kripto para birimlerinin ve kişisel gizliliğin çevresel etkisi konusunda bazı çekişmelere takıldı.


Ukrayna'daki savaş ve Rusya'ya yönelik katı mali yaptırımların uygulanması, yaptırımlardan kaçmak için kripto para birimlerinin kullanılması konusunda endişelere yol açtı. AB liderleri, yaptırımlardan kaçınmaya karşı etkili olacağını savunarak MiCA'nın hızlanması çağrısında bulunuyorlar.


Salı günü, AB milletvekilleri, kurallar kesinleşmeden önceki son üçlü oturumda çerçeveyi tartışmak üzere Brüksel'de toplandı. Milletvekilleri dosya üzerinde ay sonuna kadar anlaşmaya varabilirler.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
İstihdam Verileri Açıklandı, ABD Haziran Ayında 206 Bin İşgücü Sağladı

5 Temmuz 2024 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk