Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

AB Düzenleyicileri: Aklama İhlalleri Nedeniyle Kripto Borsaları Lisanslarını Kaybetmeli

Düzenleyici kurumlara lisans iptali yetkisini öngören teklif, Avrupa Komisyonu’nda kripto piyasalarını düzenleyecek MiCA yasası hazırlıklarında sona yaklaşılırken geldi.

1 Haziran 2022 13:04

Güncellenme: 1 Haziran 2022 14:16

Bankaları, sigortacıları ve menkul kıymetler piyasalarını denetlemekten sorumlu üç Avrupalı denetleme kurumu tarafından Çarşamba günü yayımlanan raporda, kripto borsalarını ve cüzdan sağlayıcılarını yetkilendirme veya kaydettirme ile görevli makamların “AML/CFT (kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele) kurallarının ciddi ihlalleri nedeniyle yetkilendirme ve lisans iptali yetkisine sahip olması gerektiği” belirtildi. 


Farklı finans sektörleri için kara para aklama ile mücadele yetkilerinin olup olmadığına bakan raporda, MiCA'nın "Kuruluşların ihtiyatlı denetiminde AML/CFT konularını uygun şekilde entegre etmesi gerektiği" ifade edildi. 


MiCA, stabil coin ihraççılarının yeterli sermaye rezervine sahip olmaları ve Almanya'daki BaFin gibi düzenleyiciler tarafından izlenmesi için gereklilikler öngörüyor.


Mevzuatın uyandırdığı endişelerden biri, daha güçlü kara para ile mücadele mi içereceği yoksa kara para ile mücadele kurallarının daha geniş ve ayrı bir incelemeye mi bırakacağı.


Danske Bank ve Malta’daki  Pilatus gibi geleneksel bankaları etkileyen bir dizi skandalın ardından Ticaret hacmine göre en büyük kripto borsası olan Binance gibi büyük oyuncular Fransa ve İtalya gibi AB ülkelerinden lisans aldı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Haftaya Bakış: Kucoin vs. Adalet Bakanlığı

1 Nisan 2024 14:56

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk