Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

"Stabil Coin Rezervleri Çeşitlendirilmeli"

Avrupa Bankacılık Otoritesi’nden José Manuel Campa, yeni standartların devreye girmesi sebebiyle kripto oyuncularına risk yönetimine başlamalarını söyledi.

27 Nisan 2023 15:57

Güncellenme: 27 Nisan 2023 17:41

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) Başkanı, stabilcoin’leri yönetme konusunda yürürlüğe girecek olan yeni kuralların, ihraççıların çeşitli rezervlere sahip olmalarına, çıkar çatışmalarını dengeli yönetmelerine ve riskleri diğer oyunculara yaymamalarına odaklanacağını bildirdi.


MiCA olarak bilinen Kripto Varlık Piyasaları düzenlemelerinin 2024’ten itibaren yürürlüğe girmesi planlanıyor. Ancak, José Manuel Campa’ya göre, kripto piyasasındaki oyuncular şimdiden kendilerini ayarlamaya başlamalı.


Campa, Eurofi lobi grubu için yazdığı makalede şu ifadeleri kullanıyor: “MiCA, stabilcoin türbülanslarını yönetmek için yeterli rezervlere sahip olunmasını gerektiriyor. EBA, rezerv mevduat bileşenlerinin çeşitlendirilmesine ayrı bir önem veriyor.”


Geçen yıl algoritmik stabilcoin terraUSD’nin dramatik çöküşü, düzenleyicilerin fiat para birimlerine veya altın gibi diğer varlıklara sabitli kripto paraların nasıl yönetileceğine odaklanmalarına yol açmıştı.


Kripto borsası FTX’in kasım ayında gerçekleşen iflası ve ticari kolu Alameda Research ile olan karanlık ilişkisinin ortaya çıkışı, büyük kripto holdinglerinin yarattığı risklere de dikkat çekmişti.


Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü’nün genel sekreteri Martin Moloney, yine Eurofi için yazılan bir yazıda şu ifadeleri kullandı: “Temel kripto piyasası katılımcılarının kurumsal yapıları, iş modelleri ve maruz bıraktıkları diğer unsurlar, maalesef ki şeffaf değil.”


Moloney, riskin “sözde en büyük olan üç ticaret platformunda belirgin piyasa kötüleşmelerinden kaynaklandığını” da sözlerine ekledi.


Daha Fazla Oku

    MİCAStabilcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Sandy Peng: "Türkiye Gibi Ülkelerde Büyümek için Sabırsızlanıyoruz"

28 Kasım 2023 15:31

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk