Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Zincir Üstü Verileri Bitcoin’in Çıkış Aşamasında Olabileceğini Gösteriyor

Bitcoin’in Puell Çarpanı ve MVRV-Z-Skoru kripto paranın değerinin altında olduğunu gösteriyor. Geçmişte benzer veriler ayı piyasası dibi gördüğünde gelmişti.

11 Temmuz 2022 13:38

Güncellenme: 11 Temmuz 2022 19:04

Yeniden Bitcoin toplama zamanı geldi gibi. En azından madenciler tarafından satılan token’ları inceleyen ve kripto paranın piyasa değeri ile adil değeri arasında kıyaslamalar yapan bazı göstergelere bakıldığında böylesine bir mesaj okunabiliyor. 


Günlük basılan Bitcoin’lerin ABD Doları cinsinden değerinin 365 günlük ortalama değere bölünmesiyle bulunan Puell Çarpanı, 0,5’in altına yani “yeşil bölge” olarak bilinen noktaya düştü. Bu, yeni basılan Bitcoin’lerin değerinin yıllık ortalama değerinin altında seyrettiği anlamına geliyor.


Diğer bir deyişle, bugünlerde kripto para basanların kârlılıkları görece düşük. Geçmişte bu tür bir dönem kripto parada uzun vadeli pozisyon almak için çok uygun fırsatlar oluşturmuştu. 


Blockware Intelligence’taki analistlerin Pazar günü yayımladığı bir raporda, “Yeşil bölgeye girmek ortalamayı bulmakta avantajlı. Konservatifler de birikim alanından çıkışı onaylamak için bu dönemden faydalanabilir” deniliyordu.


Günlük emisyon kavramı madencilerin, Bitcoin işlemlerini onaylama karşılığı ödül olarak aldıkları bitcoin’leri ekosisteme eklemelerinden başka bir şey değil. Son günlerde birçok madenci operasyonlarını devam ettirebilmek için elindeki Bitcoin stoklarını satmaya başladı.


Puell Çarpanı bazında bakıldığında değerin altında kalma durumu daha önce Ayı Piyasası'nın dibinde görülmüştü.


Güney Kore merkezli blok zinciri veri analizi şirketi CryptoQuant’dan kıdemli analist Julio Moreno, “Puell Çarpanı geçmişte piyasanın dip yaptığı seviyelere ulaştı” diyor.


Çarpanın geçmişte 0,5’in altına indiği dönemler arasında Mart2020-Mayıs 2020, Kasım 2018-Ocak 2019, Kasım 2014-Nisan 2015 ve 2011’in son çeyreği gösteriliyor. Her ne kadar Haziran 2021’de Çin’deki yasaklar bu göstergeyi biraz saptırmış olabilse de dibi gösterme olasılığı hâlâ söz konusu. 


Genelde bu göstergenin yeşil bölgeye inmesi, ayı piyasasının son dönemini işaret ediyor ve düşüş momentumunun azalmasına ve haftalar sürebilecek fiyat konsolidasyonlarına ve ardından gelecek toparlanma dönemine yorulabiliyor. 


Burada akla gelebilecek sorulardan biri madencilerden gelen sinyallerin ne kadar güvenilir olduğu. Zira şu anda satışlar genel akışın sadece küçük bir yüzdesine karşılık geliyor. Kripto borsası Coinbase yaptığı bir açıklamada, “Eğer yeni üretilen bitcoin’ler her gün düzenli olarak satılsaydı 900 BTC’lik bir satış baskısı gelirdi ki bu toplam günlük akışında yüzde 1-1,5’luk bir kısmı” deniyordu.


Buna karşın analistler çarpanın sinyal gücüne güveniyorlar. Kripto para analiz şirketi Jarvis Labs’den CoinDesk’e yapılan açıklamada, “Oran ister büyük ister küçük olsun madencilik hâlâ ağın omurgasını oluşturuyor. Bu nedenle söz konusu çarpan bizim için önemini koruyor. Bu ölçütün işlevsiz kaldığına dair bir delilimiz henüz yok” deniyordu. 


CryptoQuant’tan Moreno da, “Madencilerden gelen satışlar bitcoin’in borsalara akışında önemli bir yer tutar. Puell Çarpanı hesaplanırken bu yeni bitcoin değeri dikkate alınır. Şu anda bu değer 2018’e veya 2014-15’e göre daha yüksek” diyor.  


Piyasa değerinin gerçek değere oranı (MVRV) Z Skoru ve uzun vadeli ortalama geçişler gibi ölçütler de değer biriktirme dönemine işaret ediyorlar. 


MVRV-Z skoru piyasa değerinin gerçek değerden sapması olarak hesaplanır ve varlığın değerinin normalden düşük olup olmadığını gösterir. Bu ölçüt de Haziran ortasında negatife döndü.


Bitcoin’in piyasa değeri dolaşımdaki toplam arzın dolar cinsinden toplam değerini ifade eder. Hesaplanırken de borsalardaki ortalama günlük değer dikkate alınır. Gerçek değer ise var olan tüm coin’lere ödenene değerdir. Blok zincir üzerinde en son hareket edildiğindeki değer baz alınır. 


Gerçek değer kayıp coin’lerden arındırılır ve kripto paranın piyasadaki adil değerini gösterir. Bu nedenle Z-skoru piyasa değerinin gerçek veya adil değerden sapmasını işaret eder ve bir kripto paranın aşırı değerli veya düşük değerli olup olmadığını gösterir.


Geçmişte MVRV-Z skorunun sıfırın altına düşmesi durumu ayı piyasasının diplerinde veya boğa piyasasının üstlerinde görülmüştü. Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk