Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Zayıf Makroekonomik Verilere Rağmen Bitcoin Tutanların Sayısı Artıyor

Analistler uzun vadeli görünüme bakarak Bitcoin’den yukarı yönlü hareketlilik beklediklerini söylüyor.

5 Eylül 2022 16:26

Güncellenme: 5 Eylül 2022 20:11

Fiyatı şu anda 20 bin ila 21 bin dolar arasında seyreden dünyanın en büyük kripto parasının değerinden aşağıda fiyatlandığını düşünen uzun vadeli yatırımcılar bazı iyimser indikatörler ışığında düşüş halindeki Bitcoin satın almaya başladı.


CoinDesk’e konuşan CryptoQuant analistleri Bitcoin madencilerinin bir yıllık gelir büyümesini hesaplayan Puell Çarpanı’nın yatırımcılar nezdinde alım ilgisi yarattığını ve 0,5’lik gösterge değeriyle uzun vadeli pozisyonda bekleyenler için Bitcoin’i yeşil alanda gösterdiğini söylüyor. Aktarılan bilgilere göre söz konusu metrik yeşil alana en son bir önceki Ayı Piyasası’nın son ayağında gelmişti.


Puell Çarpanı günlük çıkarılan Bitcoin’leri dolar bazında 365 günün ortalama değerine bölerek hesaplanıyor. Buna göre yeni basılan coin’ler yıllık ortalamaya kıyasla değerinden aşağıda fiyatlanıyor. Bazı analistler için bu, piyasadaki aşağı yönlü hareketlilik zamanlarında ellerindeki Bitcoin’leri çıkaran madencilerin bu sefer düşük kârlılıkta sattıkları anlamına geliyor.


CryptoQuant analistleri buna rağmen temel endişeleri gerekçe göstererek mevcut düşük fiyatların şekillenmesine “hâlâ uzak” olunduğuna dair uyarısını yapıyor: “ABD’den gelen ekonomik göstergelerin beklentilerden daha kötü gelmesiyle makro görünüm Bitcoin fiyatını desteklemekten uzak. Ekonomik aktivite beklentilerden daha hızlı yavaşlıyor.”


ABD Merkez Bankası’nın faiz artışlarını agresif bir şekilde devam ettirmesi bekleniyor. Bazı yetkililerin “yakın zamanda herhangi bir parasal gevşeme beklemenin gerçekçi olmadığını" söylerken bu, yatırımcılar nezdinde endişeye yol açıyor.


Kripto para borsası Bitfinex’in piyasa analistlerinin Pazartesi günü yayımladıkları rapora göre, Bitcoin ve Ether tutan adres sayılarında artış söz konusu.


Analistler, rekor sayıdaki 12,92 milyon adet Bitcoin’in halihazırda tutulduğunu ve bunun yüzde 60’ının bir yıldan daha uzun süredir pozisyonlandığını söylüyor. 1 ila 10 Bitcoin arasında tutan adreslerin sayısı 750 bini bulmuş vaziyette.


Bitfinex’in analistleri “Ayı Piyasası ortamında çok sayıda Bitcoin’i elinde ısrarla tutan yatırımcıların sayısındaki artış, kripto paraya dair duyulan sağlam kararlılığı ve uzun vadeli güveni gösteriyor” diye konuşuyor.


Son 24 saatte yüzde 0,3’lük düşüş kaydeden Bitcoin bu yazı kaleme alınırken 19 bin 700 dolardan işlem görüyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk