Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

“Yatırımcının Gözü Makroekonomik Gelişmelerde Olacak”

Araştırmacı-Yazar Turan Sert’e göre yatırımcılar Fed’i izlerken Web3 projeleri hızını artırmaya devam edecek.

23 Aralık 2022 14:36

Güncellenme: 27 Aralık 2022 12:16

2023’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?

Yatırımcı perspektifinden makroekonomik gelişmelerin hem sermaye ve borçlanma piyasalarını hem de kripto dünyasını direkt etkileyeceği bir yıl olacak. Fed’in hareketleri yatırımcılar tarafından yakından izlenmeye devam edecek. Fed'in faiz artırımlarında artık sonlara yaklaştığı, sert bir yavaşlama hatta resesyon kaygılarının başlamasıyla birlikte geri adım atmaya eğilimli olacağı düşünülüyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi durumunda piyasalara girebilecek likidite kripto alanına da olumlu bir şekilde yansıyabilir. Karşıt görüş olarak ABD'de işsizlik oranlarının hâlâ düşük seviyelerde olmasının Fed'in büyüme oranlarına takılmadan daralmayı sürdürme konusunda elini rahatlatabileceğini düşünenler de var. Böyle bir durumda piyasalar bir süre daha likiditeye hasret kalabilir.

2023’te ayı piyasasının çözülmesini ve daha olumluya dönmesini bekliyor musunuz? Bu ne zaman ve ne şartlarda olabilir?

Piyasanın hangi yöne gideceği konusunda yorum yapmayı tercih etmiyorum.

2023’te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?

Hemen hemen herkesin beklentisi yeni yıl ile birlikte düzenlemeler konusunda hareketlenme yaşanacağı şeklinde. ABD tarafında özellikle stabil paralar ile ilgili düzenlemeler ağırlık kazanacak. FTX krizi sonrası kimi politik çevrelerde genel olarak kripto dünyasına karşı kuşkucu bir bakış oluşmuş olsa da başkent DC’de krizi yaratan merkezi kurumlar ile merkeziyetsiz finansın ayrı düşünülmesi gerektiği konusunda bir bilinçlenmenin de yavaş yavaş belirmeye başladığını görüyoruz. Ülkemizde ise, bu konuda elimizde olan en önemli bilgi, Hazine ve Maliye Bakanı’nın yaptığı düzenlemenin hazır olduğu yönünde yapmış olduğu açıklama. Düzenleme ile ilgili herhangi bir resmî taslak kamuoyu ile paylaşılmadığı için içeriği konusunda bilgi sahibi değiliz.

Sizler 2023’te hangi projelerin ve dikeylerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?

Yatırım tarafından sıkıntılar olsa da önümüzdeki yıl Web3 projelerinin kendilerini geliştirmeye devam ettiği bir yıl olacak. Bunun dışında dijital kimlik ve onarıcı finans konularının daha fazla göz önünde olmasını bekliyorum. Metaverse her ne kadar pek çok kişinin ajandasında ön planda olsa da, benim açımdan önümüzdeki yıl değil sonraki yılların konusu.

2023’te DeFi alanında ne tür spesifik gelişmeler beklemeliyiz?
 

Piyasanın en büyüğü olan Bitcoin, makro ekonomik gelişmelere göre seyretmeye devam edecek. Aslına bakarsanız Bitcoin “sansürlenemez bir dijital para olma” hedefinde kaldığı sürece DeFi için uygun bir altyapı da olmayacak.

İkinci büyük olan Ethereum ise, daha geniş kitlelere hitap edebilmek için kolları sıvamış durumda. Bu yıl yeni versiyonuna geçerek büyük bir aşama kaydeden Ethereum’un en büyük handikapı gelişmelerin çok yavaş ilerliyor olması. Burada, altyapı alanında özellikle sansüre karşı yapılacak geliştirmeler ön plana çıkacak.

Kullanıcı seviyesinde ise, cüzdanlarda yaşanan genel sıkıntıları önüne geçebilecek çoklu anahtarların protokol seviyesinde tanınmasına olanak sağlayacak yenilikler bu yıla yetişecek mi, zor da olsa beklenti o şekilde.

Ethereum üzerine kurulu ikinci seviye altyapılarda herhalde yılın konusu hem ölçeklenme hem de mahremiyet konusunda önemli gelişmelerden olan zk (zero-Knowledge) teknolojiler olacak.

Bunun yanında, önemli bir başka gelişme de, kullanıcıların farklı blokzincirler arasında rahatça gezinmesini sağlayacak ve ölçeklenme konusunda ortaya çıkabilecek darboğazları aşma konusunda aşama atlatacak olan ‘modüler blokzincir’ tarafında yaşanacak.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk