Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Yatırımcılardan Short Bitcoin ETF Fonu’na Yoğun İlgi

ProShares’in BITI borsa yatırım fonu hızla yükseliyor.

25 Haziran 2022 13:37

Güncellenme: 26 Haziran 2022 09:03

Yatırımcılar kısa süre önce lanse edilen ve kripto paralardaki düşüşlerden gelir sağlamayı hedefleyen borsa yatırım fonuna (ETF) yoğun ilgi gösteriyor. Bu fon, birkaç gündür işlemde olmasına rağmen ABD’nin en büyük ikinci bitcoin odaklı ETF’i olarak nitelendiriliyor. 


 • ProSahres’in Short bitcoin strateji ETF’i Perşembe günü itibariyle 544,2 bitcoin yani 11 milyon dolarlık bir değer ulaştı. Arcane Research’den bir analiste göre bu değer, fonu ABD’nin ikinci bitcoin odaklı borsa yatırım fonu haline getiriyor.

 • Fon bitcoin performansına zıt yönde değer elde etmek üzere tasarlandı, yani BTC fiyatı yüzde 1 düştüğünde fon yüzde 1 artı yazıyor. Fon New York Borsası’nda Salı günü işlem görmeye başladı.

 • BITI’nin açılış günü zayıf performans göstermesi analistler tarafından eleştirilmişti.

 • Ancak Çarşamba ve Perşembe toparlanan ETF, 929 BTC eşdeğerine ulaştı ve Valkrye ve VanEck gibi fon sağlayıcıların fonlarını geride bıraktı.

 • ABD’de halka açık en yüksek değerli ETF ProShares’in BITO fonu. Fonun yönetiminde 31.000 BTC eşdeğerinde varlık bulunuyor ve değeri 651 milyon dolar civarında.

 • BITI’nin güçlü performans göstermesi kripto para piyasasının kırılgan durumunu yansıtıyor. İşlem yapanlar BTC alma ya da daha fazla düşmesine oynama noktasında karar veriyorlar.

 • Oanda’dan kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, “Resesyon gerçeği şu anda tüm piyasadaki hâkim dinamik. Bunun kısa vadede iyileşmesini beklemiyorum. Bitcoin’in 20.000 dolar seviyesindeki desteği de çok güçlü olmayabilir” diyor.

 • Twitter’da bu fonun potansiyel bir dibi göreme sinyali olduğunu belirtiyorlar. Bu yaklaşım mantıksız da değil: ProShares, geçtiğimiz Ekim ayında bitcoin future fonunu duyurduğunda BTC 69.000 ile tarihi zirvesindeydi.

 • Enigma Securities’den araştırma analisti John Freyermuth, ürünün başarısını değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu söylüyor. “Risk konusunda en bilinçli katılımcılar bu future temelli fonlara pek yaklaşmıyor, hele düşüşten kazanmayı vaat edenlere uzak duruyorlar.”

 • Kripto sektöründeki birçok yönetici ve işlem yapanlar spot bitcoin ETF’lere düzenlemecilerden onay gelmesini bekliyor.bu sayade hisse senedi yatırımcıları herhangi bir kripto varlık sahibi olmadan bu alana yatırım yapma şansı bulacaklar.

 • Freyermuth, “Bir spor temelli üründen önce başka bir türev ürünü lanse edilmesi dikkate değer” diyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kısa Vadeli Yatırımcıların Davranışlarını Anlamak, Bitcoin’de Trendin Yönünü Tahmin Etmemize Yardımcı Olabilir mi?

2 Temmuz 2024 17:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk