Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Yarılanma Sonrası Bitcoin Tahminleri: Altı Ay Kritik!

Yarılanmanın ardından 66 bin dolar seviyelerini kazanan Bitcoin’e ilişkin ilk değerlendirmeler gelmeye başladı.

25 Nisan 2024 16:10

Güncellenme: 29 Nisan 2024 09:45

Kripto ekosisteminin yakından takip ettiği, genellikle dört yılda bir gerçekleşen ve madencilik ödüllerinin yarıya inmesini öngören yarılanma, 19 Nisan'ı 20 Nisan'a bağlayan gece tamamlandı. Bitcoin madencilerinin, ürettikleri blok başına ödüllerini yarıya indiren bu güncelleme, Bitcoin arzını kısıtlaması açısından kripto topluluğu tarafından önemli görülüyordu. Bitcoin yarılanmasının tamamlanmasıyla gözler, Bitcoin’deki fiyat hareketlerine ve kripto para ekosisteminin yeni gündemine çevrildi.


Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, “Yarılanma, Bitcoin’in enflasyon karşıtı doğasını ve programatik, merkeziyetsiz yapısını bir kez daha kanıtladı. Kripto ekosistemi şimdi istikrara ve inovasyona odaklanacak” dedi.


Büyük bankalar fiyat artışı beklemiyor  

Yarılanma öncesi fiyat tahminlerini yayımlayanlar arasına önde gelen bankalar da katıldı. JPMorgan analistleri, mart ayında 73 bin dolarla yeni en yüksek seviyesini kaydeden Bitcoin'in halihazırda yarılanma için fiyatlandığını, halving sonrası fiyat artışı beklemediklerini kaydetti. Deutsche Bank de yarılanma sonrası büyük bir ralliyi olası görmediğini ifade etti.


Deutsche Bank'ın fiyat tahminlerinin yanı sıra, tüketici araştırması da yayımladığını hatırlatan Kafkas Sönmez, “Bu araştırmada en çok dikkat çeken veri, Bitcoin’e dair kullanıcı şüphesinin azalması oldu. 3.600 kişiyle gerçekleştirilen araştırma, kripto para birimlerinin ‘bir biçimde ortadan kaybolacağını’ düşünenlerin oranının yalnızca %1 olduğunu buldu. Ekosistem de büyük çaplı bir ralli beklemese de Standard Chartered gibi bankaların yıl sonuna koydukları 150 bin dolar hedeflerini hatırlamak gerekiyor. Yarılanmanın hemen ardından Bitcoin, 66 bin dolar seviyelerine toparlandı. Kripto para birimlerine son yıllarda dahil olan büyük çoğunluk, ilk kez yarılanma gördü. Yarılanma sonrası her şeyin yolunda olduğunu gören yatırımcıların tekrar geri dönmesi ihtimal dahilinde. Bu noktada Bitcoin için önümüzdeki altı ay kritik” diye konuştu.


“Bitcoin’in küresel krizlere duyarlı olduğunu gördük”  

Yarılanma öncesi Bitcoin'i yakından etkileyen bir diğer konunun da Ortadoğu'da yükselen tansiyon olduğunu söyleyen Kafkas Sönmez, “Bugüne dek pek çok krizde geleneksel yatırım araçlarının aksi yönünde, adeta bir dijital altın gibi hareket ettiğini gördüğümüz Bitcoin bu kez gerilimlerle tüm varlıklardan önce ve aşağı yönlü yanıt verdi. Bu fiyat hareketlerinde Bitcoin’e artan kurumsal ilginin, spot Bitcoin ETF’lerin ve yarılanmanın etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bölgedeki tansiyonun düşmesi ve yarılanmanın sorunsuz tamamlanmasıyla Bitcoin de son birkaç günde kaybettiklerini yerine koyma yoluna girdi. Kripto ekosisteminin sonraki gündemleri arasında spot Ethereum ETF, regülasyonlar, geleneksel yatırım ve emeklilik fonlarının portföylerinde Bitcoin’e yer ayırması ve Hong Kong gibi ülkelerde yaşanacak spot Bitcoin ETF gelişmeleri olacak. Tüm koşullar oluşursa, bu başlıkların her biri iyimser bir havaya katkıda bulunabilir” ifadelerini kullandı.


“Bitcoin inovatif unvanını tekrar kazanıyor”

Yarılanmanın ardından Bitcoin yatırımcılarını ve genel anlamda kripto ekosistemini heyecanlandıran bir diğer gelişmenin de Runes protokolü olduğunu dile getiren Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:


Casey Rodarmor tarafından geliştirilen Runes protokolü, yarılanmanın ardından etkinleşti. Aralık 2022'de geliştirilen ve 2023'te yıldızı parlayan Ordinals protokolünün ardından gelen bu yeni protokol, adeta Bitcoin’in inovatif unvanını yeniden kazandığını da ortaya koyuyor. Franklin Templeton, Ordinals protokolünü Bitcoin’in rönesansı olarak tanımlamıştı. Bir sonraki yarılanma için tahmin edilen 2028’e kadar, Bitcoin’de daha fazla inovasyona tanıklık etmek de olası. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri ve kriptoya açılan kapı Gate.io olarak, küresel gelişmeleri takip ediyor; ürün ve hizmetlerimizi de bu doğrultuda geliştiriyoruz.” 


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk