Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

“Yapay Zekâ ve Kripto Daha Fazla İç İçe Geçecek”

The Mindstone Blockchain Labs CEO’su ve akademisyen Tansel KAYA’ya göre kış döneminde doğanın kendini temizleyip yenilemesi gibi sektör de kendini temizliyor.

30 Aralık 2022 12:12

Güncellenme: 4 Ocak 2023 11:15

1. 2023’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?


2023 durağan bir geliştirme ve düzenlenme dönemi olacak. 2021’in aksine kaynakların bu kadar bol olmadığı, ancak çok iyi projelerin ya da boğa döneminde gerekli yatırımı bulmuş projelerin ayakta kalacağı bir dönem olacak. Birçok token kendine gelememek üzere değer kaybedecek, proje takımları başka sektörlere kayacak. Kısacası kış aylarında doğa kendini nasıl temizliyorsa, bu dönemin de sektörümüzde benzer bir temizlik yapacağını düşünüyorum. Büyüme dönemlerinde insanlar, acele ile, tecrübesiz geliştirici takımlarına, umut tüccarlarına, hayali hedeflere yatırım yapıyorlar; herkes kendini dahi ve vazgeçilmez zannediyor.  Bu dönemler sahtekarları da sektöre çekiyor. Durağan dönemlerde ise, ancak gerçekten iyi projeler yollarına devam edebiliyor. Rüzgâr kesildiğinde herkes küreklere asılıp daha iyi olmak için gayret gösterecek: Daha iyi eğitimli, verimli takımlar; bilime dayalı yenilikçi teknik çözümler; kibirli olmayan, sağlıklı kararlar veren iş geliştirme ekipleri; gerçek hayat problemlerini çözmeye çalışan ürünler. Her şey daha az ve daha kaliteli olacak.  


2. 2023’te ayı piyasasının çözülmesini ve daha olumluya dönmesini bekliyor musunuz? Bu ne zaman ve ne şartlarda olabilir?


Kripto varlıklar alanında, FED’in 2022’de aldığı faiz artırım kararlarının 2023’te de belirleyici olacağını düşünüyorum. Enflasyonun kontrol altına alınabilmesi için verilen bu artış kararları sadece kripto varlıklar değil, tüm piyasalarda düşüşe yol açtı. 2024’te bu artışlar duracak, durağan bir seyir izlenecek, ancak 2025’de tekrar faiz indirimleri ile para akışı bu piyasalara dönecektir. Bu süreç bazı varlıkları değerinin çok altında bir fiyata taşıyabilir. Sabırlı yatırımcılar için bu büyük bir alım fırsatı, ama sürecin gündelik işlemler yapmak için tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Kriptonun ölçeklenme, arayüz, merkeziyetsizlik gibi temel sorunlarını çözebilecek yenilikçi projeleri keşfedip çok düşük değerlerdeyken yatırım yapmak için de iyi bir dönem. 


3. 2023’te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?


Özellikle Türkiye’de haber aldığımız düzenlemeler son derece olumlu. Hizmet tokenlarının kitle fonlaması şirketleri aracılığıyla, menkul kıymetlerin özellikli tokenların da SPK gözetiminde çıkartılacak olması gibi birçok iyi haber var. Bunlar hem devlet nezdinde akıllı kontrat platformlarının yaygın bir biçimde kabulüne işaret, hem de kurumsal projelerin kamusal blokzincirleri kullanmaya başlaması adına da bir başlangıç olacak. FED’in karşılıksız dolar basmasıyla oluşan sahte bir rüzgardansa, kripto varlıkların bu şekilde iş hayatında yer edinmesi, aradığımız sağlıklı büyümeyi getirecektir. Menkul kıymetler özellikli tokenlar, hisse senetlerinin, devlet tahvillerinin yerini alacak. Enerjinin, emtianın tokenlaştırılması, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu sermayeye hızlıca ulaşabilmesini sağlayacaktır. Bu anlamda 2023 çok heyecan verici olacak. Düzenlemeler, seçim sürecine girilmesi sebebiyle Haziran ayına kalabilir, ancak seçimin sonucundan bağımsız bir biçimde, bu yıl içinde olacaktır diye düşünüyorum. Özellikle, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da ilk Dijital Türk Lirası işlemini gerçekleştirmiş olması, bu yönde önemli bir ivmenin oluştuğunu gösteriyor. 2023, tüm dünya ile, kripto varlıkları hayatımızın kalıcı bir parçası yapacak düzenlemelerin geçeceği yıl olacaktır diyebiliriz.  


4. Sizler 2023’te hangi projelerin ve dikeylerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?


FTX ile yaşadığımız, merkezi borsalara ve merkezi kredi kurumlarına duyulan güven kaybı, ekosistemin kendine gelmesi için de bir uyarı aslında. Kripto varlıkların ortaya çıkış sebeplerine ters, geleneksel bankacılık benzeri bu yapılar, denetimsizlikle de birleşince büyük yıkıma yol açtılar. Büyüme sürecinde farkına varılmayan bu sağlıksız mekanizmalar, bu tip daralma dönemlerinde, onlar kadar verimli ama merkezi riskleri taşımayan ürünlerle değiştirilebilir. Bu yüzden hibrid borsa denemelerini çok önemsiyorum. Nasıl bir anda Uniswap ortaya çıkıp büyük bir boşluğu doldurduysa, yenilikçi ürünler de merkezi kripto varlık borsalarının yerini alabilir. Burada çözüm yine kriptografiden ve özellikle ZKP (sıfır bilgi veren ispatlar) alanından gelecek. Emir defterlerini gizleyen, varlıkların emanete alınmasını gerekli kılmayan, MEV’i minimize eden ürünler geliyor.


UX konusu daha çözebildiğimiz bir konu değil. Hala çok kullanışsız, kötü cüzdanlar kullanıp insanların Web3’e geçmesini bekliyoruz. Özellikle oyun sektöründe bu çözülmeyi bekleyen bir problem. Hızlı, kullanışlı bir çözüm tüm sektörde rahatlıkla kullanılabilir. Milyar dolarlık bu sektörün sadece daha kapısını çaldık.  


Son olarak yapay zekâ, 2022 çok büyük atılımlar yaptı. ChatGPT gibi büyük dil modelleri (LLM) ve görüntü üretimini mümkün kılan difüzyon modelleri, yaratıcı endüstrilerde devrim yaratacak gibi gözüküyor. Github CoPilot sizin adınıza kod yazıyor, ChatGPT akıllı kontrat denetliyor, StableDiffusion gerçek zamanlı metaverse iç mekanları tasarlıyor. Yapay zekâ ve kripto varlıkları buluşturan ürünler 2023’te hem büyük yatırımlar alacak hem de tüm sektörlerde önemli üretkenlik artışları gösterecek.   

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk