Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Yapay Zeka Token’ları Kripto Piyasasının Toparlanmasına Öncülük Ediyor

"Şu anda bir AI döngüsündeyiz."

7 Mayıs 2024 16:03

Güncellenme: 7 Mayıs 2024 16:21

Yapay zeka (AI) teknolojisini kullanan blok zinciri projelerinin yerel kripto para birimleri, son günlerde kripto piyasasının toparlanmasına öncülük ederken, Nasdaq'ta listelenen yonga üreticisi Nvidia'nın (NVDA) hisseleri de yükseldi.


CoinGecko'ya göre, merkeziyetsiz GPU tabanlı işleme çözümleri The Render Network'ün yardımcı program token’ı RNDR, yedi gün içinde neredeyse %40 artışla 10.432 dolara yükseldi ve piyasa değerine göre ilk 100 kripto para birimi arasında en büyük kazancı kaydetti.


SingularityNET'in AGIX'i, Bittensor'un TAO'su ve Fetch.ai'nin FET'i gibi diğer AI coin'leri de piyasa genelinden daha iyi performans göstererek %17 ila %23 arasında değer kazandı. Aynı zaman diliminde piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan bitcoin %1,7 yükselirken,  CoinDesk 20 Endeksi %0,6 yükseldi.


Kripto analitik platformu DYOR'un güçlü seyreden kripto anlatı endeksi, merkeziyetsiz AI token’ları ve DePIN token’larının son yedi günün en iyi performans gösterenleri arasında yer aldığını gösteriyor.


DYOR'un kurucusu Hitesh Malviya: "Nvidia'nın kazançlarını artıracağı konusunda söylentiler var. Yapay zeka coin’leri, yapay zeka tarafındaki gelişmelerle doğrudan ilişkili oldukları için döngüsel olarak öne çıkmaya devam edecek."


Yonga üreticisi, 22 Mayıs'ta piyasa kapanışından sonra ilk çeyrek kazançlarını açıklayacak. Zacks Investment Research, şirketin yıllık %403 artışla 5,49 dolarlık hisse başına kazanç bildirmesini bekliyor. Bloomberg'e göre, diğer AI şirketlerinden gelen son sonuçlar büyük ölçüde olumlu oldu.NVDA'nın hisseleri pazartesi günü 922 dolara yükselerek 1 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. TradingView'a göre, hisse 19 Nisan'da ulaşılan 756 dolarlık seviyeden %20 oranında toparlandı.


NVDA ve kripto piyasası, 2022'nin sonlarında dibe vurdu ve yapay zeka hakkında genel farkındalığın artmasına yardımcı olan OpenAI'ın ChatGPT'sinin piyasaya sürülmesiyle neredeyse bir yıl süren düşüş trendini sona erdirdi.


OpenAI'ın önümüzdeki aylarda ChatGPT'nin 5. sürümünü piyasaya süreceğine dair spekülasyonlar devam ediyor. Teknoloji devleri, geçen ayın sonlarında yapay zekaya yapılan önemli yatırımların desteğiyle beklenenden daha iyi bir üç aylık kazanç artışı bildirdi.


Apple'ın son kazanç çağrısı sırasında CEO Tim Cook, şirketin üretken yapay zekaya devam eden yatırımlarından bahsetti ve 7 Mayıs'taki Let Loose etkinliği ile 10 Haziran'daki Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı'nda (WWDC) yapay zeka ile ilgili önemli duyurulara atıfta bulundu.


Daha Fazla Oku

    yapay zekaAInvidiahisse

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk