Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

XRP, Kripto Paranın Toparlanmasına Önderlik Ediyor, Bitcoin, Faiz Artışı Endişeleri Azaldıkça 21 bin Doların Üzerinde Yükseliyor

Yatırımcılar ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın son açıklamalarını değerlendirirken teknoloji hisseleri ve hisse senedi endeksleri yükseldi.

24 Haziran 2022 15:31

Güncellenme: 24 Haziran 2022 18:08

Bitcoin 21.000 dolar seviyesini aştı. En büyük kripto para birimleri geçen hafta sert bir düşüşün ardından toparlanma belirtileri gösteriyor. XRP son 24 saat içinde %16 kadar yükseldi.


Solana'nın SOL tokenleri, geliştirme ekibinin dün New York'taki bir etkinlikte web3 Solana cep telefonunu duyurduktan sonra %8 arttı. Avalanche'ın AVAX'ı, projenin Bitcoin ağına yerel bir köprü getirmesiyle perşembe günkü kazancını artırarak %8 yükseldi. Polygon'un MATIC'i Perşembe günkü çalışmasına %17'lik bir artışla eklendi.


Bitcoin (BTC), öğleden sonra 21.000 dolar seviyesini geçerek, geçen hafta sonu düştüğü 18.000 dolar seviyesinden başladığı toparlanma hareketine devam etti. Mevcut seviyeler, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi için bir direnç bölgesi görevi gördü. Devam eden bir toparlanma, varlığın 22.600 dolara yükselmesini sağlayabilir.Bitcoin, geçtiğimiz hafta, kripto kredi platformlarının para çekme işlemlerini duraklatması ve kreditörlere yüz milyonlarca dolar bitcoin ve diğer kripto para birimleri cinsinden borçlu olan kripto fonu Three Arrows Capital'in çöküşü gibi kripto piyasasından kaynaklanan sistemik riskler eşliğinde satış baskısı görmüştü.


Cuma günkü toparlanma, hisse senedi ve tahvil piyasalarının yükselişi ile birlikte geldi. Asya'da hisse senetleri yükseldi, Hong Kong'un Hang Seng endeksi %2,09 arttı ve Shanghai Composite ve Hindistan'ın Sensex endeksleri %0,89 yükseldi. Stoxx Europe 600, gün ortası ticaretinde %1.49 kadar yükselirken, ABD'de vadeli işlemler en az %0.50 arttı.


ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Reuters’in haberine göre kurumun 40 yılın en yüksek enflasyonunu dizginleme taahhüdünün "koşulsuz" olduğunu söyledi. Ekonomik büyümenin durgun bir başlangıcın ardından yılın ikinci yarısında toparlanmasını beklediğini ekledi.


Powell'ın yorumları daha yüksek politika faizinin kapıda olabileceğini gösterirken, OANDA'nın kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, müşterilere piyasaların "resesyon riskindeki artışları daha erken aşamada durduran bir resesyonda" fiyatlamaya devam ettiğini söyledi.


Küresel bankalar Goldman Sachs ve Morgan Stanley, bu hafta başlarında resesyon risklerinin yatırımcılar tarafından “tam olarak fiyatlanmadığını” belirten uyarılarını yinelediler. Citi, resesyon olasılığını %50 olarak güncelledi.


Halley, "Bu haftaki hareketler, yine de, yirmi yıllık merkez bankası cömertliği sayesinde hisse senedi ve tahvil fiyatlarındaki düşüşleri satın almak için önceden programlanmış bir finans piyasasının sonucu olabilir. Ayrıca, çıkış kapısındaki izdiham kısa vadede aşırıya kaçtığı ve kısa bir sıkışmaya yol açtığı için bir ayı piyasası düzeltmesi olabilir" dedi.


Bu arada, kripto yatırımcılarının mevcut piyasa değişimine karşı temkinli olmaya devam ediyor. FxPro'dan Alex Kuptsikevich bu haftanın başlarında CoinDesk'e verdiği demeçte, "Uzun vadeli bir geri dönüş hakkında konuşmak için çok erken olacak. Tüm olumsuz temeller devam ediyor. Keskin para politikası sıkılaştırması norm haline gelene kadar, finansal piyasa baskıları kripto para birimlerindeki sıçramaları hızla olumsuzlayabilir” dedi.  


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk