Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Uzmanlara Göre Ether’de 'Birleştirme Ticareti' Başladı

Bir gözlemci, "ETH, geçen hafta hızlı bir değişim geçirdi ve spekülatörler yaklaşan 'birleşmeye' bir katalizör olarak odaklandı" dedi.

18 Temmuz 2022 15:07

Güncellenme: 18 Temmuz 2022 16:43

Programlanabilir blok zincirinin zaman çizelgesi hakkında yenilenen netlik, Ethereum 2.0 olarak adlandırılan Ethereum'un merakla beklenen "birleştirme" güncellemesi, ethere ve stETH olarak adlandırılan Lido finansmanındaki hisseli türevine olan yatırımcı ilgisini harekete geçirmiş gibi görünüyor ve kripto para birimleri için bir rahatlama sunuyor.


Perşembe günü, Ethereum Vakfı üyesi Tim Beiko, dünyanın en büyük akıllı sözleşme blok zincirinin enerji yoğun PoW (iş kanıtı) konsensüs mekanizmasından daha çevre dostu bir yapı olan PoS (hisse kanıtı) geçişini görecek olan birleşme için geçici lansman tarihi olarak 19 Eylül'ü gösterdi.


CoinDesk verilerine göre, Beiko'nun duyurusundan bu yana ether kabaca %22 artarak bir ayın en yüksek seviyesi olan 1.475’i gördü. Token, 17 Temmuz'a kadar olan yedi gün içinde Mart ayından bu yana en büyük sıçrama olan %15'lik bir kazanç kaydetti.


CoinMarketCap verilerine göre, stake edilen ether’in ether fiyatına göre indirimi Perşembe gününden bu yana 0.96'dan 0.98'e düştü. Lido Finance'e yatırılan eşdeğer miktarda etheri temsil eden tokenin, ethere daha yakın bir fiyattan işlem görmesi gerekiyor. 


stETH'nin fiyatı, Mayıs ayında Terra'nın çöküşünün ardından ETH karşısında 0,93'lük bir orana düştü ve o zamandan beri toparlanamadı. Lido Finance, kullanıcıların likiditeyi korurken ve staker olmak için minimum 32 ETH'ye sahip olma yükünü atlayarak coinleri stake etmesine olanak tanıyan bir likit stake protokolü. Kullanıcılar, yalnızca Ethereum 2.0'da aktarımlar etkinleştirildikten sonra ETH için stake edilen ETH'yi kullanabilecek.


Stack Funds COO'su ve kurucu ortağı Matthew Dibb, "ETH, geçen hafta boyunca spekülatörlerin takdir için bir katalizör olarak yaklaşmakta olan 'birleşmeye' odaklanarak anlatıda hızlı bir değişim geçirdi. Buna ek olarak, yeni pozisyonlar oluşturmak için yükseliş ivmesini bekleyen önemli miktarda kenara çekilmiş sermaye olduğuna inanıyoruz" dedi.

Bazı gözlemciler, Ethereum'un yaklaşmakta olan geçişini üç bitcoin yarılanmasına (her dört yılda bir blok başına BTC arzını yarıya indiren programlanmış bir kod) eşdeğer olarak değerlendiriyor ve onlara göre bu etherin yıllık ihracında %90'lık bir azalmaya yol açıyor. Basitçe söylemek gerekirse, uzun süredir beklenen güncellemenin ether’e bir değer deposu veya deflasyonist çekicilik getirmesi muhtemel. 


Diğer piyasa katılımcıları gibi, ether yatırımcıları da yükseliş gelişmelerini önceden hesaba katma eğiliminde. Örneğin, 5 Ağustos 2021'de uygulanan Londra hard fork'una kadar geçen üç hafta içinde ether %60'ın üzerinde bir artışla 2.800 dolar’a yükseldi. Hard fork, madencilere ödenen ücretlerin bir kısmını yakmak için yeni bir mekanizmayı etkinleştirdi.


Ethereum 2.0 yükseltmesi çok gecikti ve birkaç keaz aksaklık yaşandı. Ancak, Ropsten ve Sepolia test ağlarının son zamanlarda başarılı bir şekilde birleştirilmesi ve Goerli test ağının 11 Ağustos'ta planlanan hisse kanıtına geçişi, Eylül ayında bir ana ağ birleşmesi için umutları artırdı.


Vakfın kayıtlardaki geçici birleşme tarihiyle ilgili en güçlü ipucu, kripto piyasasının son iki aydaki kötü haberlerin çoğunu fiyatlandırarak sıçrama için nedenler aramasıyla geldi.


Ether, Federal Rezerv tarafından daha hızlı likidite çekilmesi korkuları, Terra'nın çöküşü ve sonunda kripto hedge fonu Three Arrows Capital'in iflası gibi endişeler ile beraber birkaç kripto borç verenin, yatırımcıların kripto varlıkları terk ettiğini görmesi nedeniyle son iki ay içinde 2.700 dolardan 1.000 doların altına kadar düşerek %60 değer kaybetti. 


Delphi Digital piyasa ortağı Jason Pagoulatos Cuma günü CoinDesk TV'ye verdiği demeçte, "Bu noktada herhangi bir olumlu haber, piyasalar için memnuniyetle karşılanacak. Ama kesinlikle ETH'nin yükselişinin tek nedeni bu değil" dedi.


Pagoulatos, sıçramanın Mayıs ve Haziran'daki çöküşün ardından beklenen piyasa hareketinin tipik bir örneği olduğunu da sözlerine ekledi.


Singapur merkezli Signum'un yönetici ortağı John Ng Pangilinan, piyasanın makro ve kriptoya özgü riskleri fiyatlandırdığını ve şimdi yaklaşan pozitif gelişmelere odaklandığını öne sürerek benzer bir görüş dile getirdi.


Pangilinan, şöyle devam etti:


"Bence, Ethereum 2.0 beklentisiyle ETH yükseliyor. Ayrıca, çöken büyük firmalar ve enflasyon duyurularının da hesaba katıldığına inanıyorum. Bu birikim aşamasının Temmuz ayı boyunca devam etmesi durumunda hem ETH hem de BTC için toparlanma görüyorum, ancak düzenleyici etkiyi dikkate almalıyız. Ben düzenlemelerin geldiğine inanıyorum. Bu durum piyasaları yumuşatmıyor."


Ether'in sıçramasına, blok zinciri için yenilenen kullanıcı talebi eşlik ediyor. Bu talep rallinin bacaklarına işaret ediyor olabilir. 


Galaxy Digital Research tarafından izlenen Etherscan verilerine göre, yakıt maliyeti veya kullanıcıların Ethereum ağını kullanmak için ödediği miktar bu ay kabaca 82 milyardan 100 milyara yükseldi.


Galaxy Digital araştırma analisti Chrsitine Kim, "Ethereum'da kullanılan gaz miktarı, birkaç aylık hızlı düşüşün ardından bu ay yükseldi, bu da Ethereum kullanımının ve blok alanı talebinin göreceli bir ilgisizlik döneminden sonra geri döndüğünü gösteriyor" dedi. 


Cuma günü yayınlanan haftalık bültende, "Özellikle, işlem etkinliğindeki son artışlar, takas edilebilir, yarı takas edilebilir veya takas edilemez özelliklere sahip olabilen jetonlar olan ERC-1155 jetonlarının transferlerinden geliyor" ifadeleri yer aldı.

Dahası, balinalar veya büyük yatırımcılar son zamanlarda etherdeki düşüşü satın aldı. Blockchain analitik firması IntoTheBlock'un Cuma günü yayınlanan haftalık bülteninde, "Dolaşımdaki ETH'nin %1'inden fazlasını tutan adresler pozisyonlarını artırdı. Balina olarak etiketlenen adreslerin elindeki toplam ETH bakiyesi bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Buna merkezi borsalar dahil olsa da, hisse senedi sözleşmesi ve tanımlanamayan varlıklar varlıklarını büyütürken, belirli varlıkları çoğunlukla aşağı doğru eğilim gösteriyor" denildi.


Bununla birlikte, direnç yolu daha yüksek tarafta olsa da yükseliş geliştiricilerin ima ettiği gibi, muhtemelen Eylül birleşmesine bağlı. Potansiyel bir gecikme, alıcıların moralini bozabilir.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Almanya’nın Saksonya Eyaleti 300 Milyon Dolarlık Bitcoin Aktardı

10 Temmuz 2024 15:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk