Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Türkiye’nin Web 3.0 Karnesi: ‘Duydum Ama Bilgim Yok’

Ipsos’un Antikriz Raporu’na göre metaverse, NFT ve kripto para piyasasına dair bilinirlik artıyor fakat yolun daha çok başında olabiliriz

27 Haziran 2022 10:33

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:25

Araştırma şirketi tarafından yapılan açıklamada, çalışmada derlenen verilerin toplum bilincinin bu başlıklarda ne düzeyde seyrettiği, vatandaşın bu konulardaki bilgi düzeyi, ismen mi bilindiği ve veya yatırım araçları olarak kullanılıp kullanılmadığı, nasıl bir fikre sahip oldukları konusunda bireylerin ifade, tutum ve davranışları incelendiği belirtiliyor.


Ipsos’un araştırmasına göre katılımcıların yüzde 70’i metaverse kavramını daha önce duymuş durumda. Ancak bu konu hakkında bilgi sahibi olanların oranı sadece yüzde 8. Bireylerin yüzde 25’i konu hakkında bir fikri olduğunu söylerken, yüzde 34’ü sadece ismen biliyor. Çalışmanın paylaşıldığı basın açıklamasına göre, metaverse’ün bilinirliğinde bir artış söz konusu. Açıklamada, “Şubat 2022 tarihinde yapılan çalışmada metaverse bilinirliği yüzde 47 oranındaydı” ifadeleri yer alıyor.Çalışmada, NFT konusu da katılımcılara yöneltilmiş durumda. Verilen yanıtlara göre NFT’yi daha önce duyanların oranı yüzde 63. Ancak kavram olarak bilse bile NFT’ye dair çok fikri olmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 44. Çalışmaya katılanların sadece yüzde 19’u NFT konusunda bilgili olduğunu söylerken, yüzde 2’lik bir azınlığın NFT alım satımı yaptığı görülüyor.Tahmin edileceği üzere, kripto paralar ise katılımcıların neredeyse hepsinin (yüzde 96’sının) daha önce duyduğu bir konu. Ancak bilinirliğinin bu kadar yüksek olmasına rağmen kripto para konusunda bilgili olduğunu söyleyenlerin oranı sadece yüzde 17. Çalışmaya göre, kripto para hakkında bir fikri olanların yüzde 9’u bugüne kadar çeşitli uygulamalar/ platformlar kullanarak kripto para satın almış veya satış yapmış durumda.


Çalışmaya göre metaverse platformları arasında bilinirliği en yüksek şirket yüzde 41’lik oranıyla Roblox. Sandbox ise yüzde 30’la bilinirliği en yüksek ikinci platform. Metaverse’e dair hiçbir platformu daha önce duymadığını söyleyenlerin ise oranı yüzde 30.Araştırmaya dair görüşlerini paylaşan Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik şunları söylüyor:


  • Son dönemin popüler kavramları metaverse, NFT, kripto paraların vatandaş nezdinde ne kadar bilinirliği var? Ekonomi sayfası okurları olarak incelemeden önce bu bulguları tahmin etmeye çalışın, bakalım ne kadar yaklaşacaksınız?

  • Metaverse kavramının bilinirliği sene başından Haziran ayına kadar geçen sürede artmış. Artmış ama ne seviyeye gelmiş? Sene başında her 10 kişiden sekizi ya hiç duymamış ya da sadece ismen duyup bilgi sahibi olmadığını ifade ediyordu. Haziran’da bu oran biraz azaldı, ancak hâlâ üç kişiden ikisi ya metaverse kavramını hiç duymamış ya da duysa bile pek bilgisi yok halde. Duymuş olanların da önemli bir kısmının elektronik oyun meraklıları olduğunu tahmin ediyorum, çünkü bilinirliği en yüksek platform Roblox.

  • Konu kripto paralara geldiğinde ise tablo değişiyor. Neredeyse herkes, bu kavramı en azından duymuş. Tabii duymuşlar ama dört kişiden üçü kripto para piyasasında henüz hiçbir işlem yapmamış. Riskli bulunuyor. Kripto para piyasasının son haftalardaki trendi de bu temkinli grubu haklı çıkarmış gibi.

  • Önümüzdeki dönemde sanal dünya ile gerçek dünyanın daha da fazla yaklaşacağı, hatta iç içe geçeceğini tahmin etmek büyük bir meziyet değil. Ancak hangi kavramın toplum yaşamına hangi takvim ile, nasıl dahil olacağını tahmin etmek konusunda yanılacağımız kesin gibi.

Araştırma Metodolojisi:

Ipsos tarafından gerçekleştirilen Anti Kriz Monitörü Çalışmasından derlenen veriler yukarıda paylaşılmıştır. Araştırma 18 yaş üstü İBBS 1 düzeyinde Türkiye temsili 800 birey ile online anket yöntemi (CAWI) üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın istatistiki hata payı, 95 güven aralığında ± 3.5’tir. Veriler, ADNKS 2019 verilerine (yaş, cinsiyet, eğitim ve İBBS1 12 bölge) göre ağırlıklandırılmıştır. Veriler 12 Haziran 2022 dönemine ait.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Solana ve Ethereum’da Küresel İnternet Kesintisiyle Alakalı Meme Coin’ler Ortaya Çıkıyor

19 Temmuz 2024 14:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk