Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Türk Yatırımcıların Büyük Çoğunluğu Kripto Para Yatırımlarından Kazandıklarını Borç Ödemekte Kullanıyor

Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının masaya yatırıldığı araştırma, piyasaya ve yatırımcı profiline dair derin içgörüler sunuyor

30 Haziran 2022 13:48

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:17

Kripto para borsası KuCoin’in Türkiye’deki kripto para yatırımcılarını ele aldığı araştırma, Türkiye’deki her üç kripto para yatırımcısından birinin piyasaya son üç ay içerisinde adım attığını gösteriyor.


Kucoin’in 18-60 yaşları arasındaki 1002 yetişkinle yaptığı araştırmada yatırımcıların cinsiyet dağılımı incelenmiş durumda. Buna göre Türkiye’deki yatırımcıların yüzde 53’ü erkek. Ancak çalışmanın “Kripto Meraklıları” başlığında ise yüzde 63’lük çoğunluğuyla kadınlar kripto piyasasına erkeklere kıyasla daha ilgili.


Yatırımcıların yüzde 55’i yıllık 10 bin doların üzerinde gelir elde ederken, yüzde 49’u ise yönetici pozisyonunda çalışıyor. Aynı detaylar Kripto Meraklıları kapsamında yüzde 42’si yıllık 10 bin doların üzerinde maaş alan, yüzde 33’ü yönetici pozisyonundaki katılımcılardan oluşuyor.


Türk yatırımcıların en büyük yaş grubunu yüzde 33’lük oranla 18-30 yaş arasındaki yatırımcılar oluşturuyor. Bu oran Kripto Meraklıları kapsamında yüzde 28’e düşüyor. 50 yaş üstü yatırımcı oranı her iki kapsamda da en düşük grubu oluşturuyor.


Her bir yatırımcının kripto paralara yatırım aracı olarak tercih etmesinde farklılıklar söz konusu. Türk yatırımcılara sorulan “Neden kripto paralara yatırım yapıyorsunuz?” sorusunun yanıtlarında yatırımcıların yüzde 61’i “Mevcut birikimimi verimli kullanmak” yanıtını veriyor. Geleceğin finans dünyasının bir parçası olmak amacıyla yatırım yapan kullanıcı yüzdesi 53 oranında olurken, yüzde 39’luk bölüm pasif gelir elde etmek amacıyla yatırım gerçekleştiriyor.


Çalışmadaki “Elde ettiğiniz kârları hangi alanda kullanıyorsunuz?” sorusuna Türk kripto para yatırımcılarının yüzde 27’si kârlarını borçlarını ödemekte kullandıkları yanıtını veriyor. Yüzde 21’i ev almak için kazançlarının belirli bölümünü ayırıyor. Rapora göre “Yatırımlarımı çocuklarımın eğitimi için kullanıyorum” ve “Araba satın almak için kullanıyorum” diyen yatırımcıların oranı yüzde 20. Yüzde 16’lık bölüm ise yeni bir iş kurma amacıyla yatırımlarını değerlendiriyor.

Türk yatırımcılarının yatırım portföylerinin açıklandığı rapora göre yatırımların yüzde 40’ı kripto paralarda tutuluyor. Kripto paraları yüzde 17 ile altın, yüzde 14 ile döviz yatırımları ve yüzde 12’yle banka izlerken, sadece yüzde 6’lık orandaki yatırımlar Türk lirası cinsinden gerçekleşiyor.


Türk Yatırımcılar Tercihini Bitcoin'den Yana Kullanıyor


Araştırmaya göre, Türk yatırımcıların en çok tercih ettiği kripto para Bitcoin. Bitcoin’i Ethereum takip ederken, yatırımda tercih edilen diğer kripto para birimleri sırasıyla Bloktopia, NewsCrytpo, Cardano, Verasity, Avalanche ve Ripple.


Rapora göre, Türk yatırımcıların kripto para borsası tercihlerinde beş önemli etken rol oynuyor. Yatırımcıların yüzde 70’i “güvenilir arka plana ve stabil teknolojilere sahip” kripto para borsalarını tercih ederken, yüzde 66’sı “kolay alım-satım-çekim” özelliğine odaklanıyor. Yatırımcıların yüzde 65’i ise “kullanıcı odaklı arayüz” özelliğini ön sıraya koyuyor. Yatırımcıların yüzde 63’ü “geniş kapsamlı kripto para listelemelerini” önemserken, yüzde 55’i “yüksek likidite ve işlem hacmi” detayına odaklanıyor.


Hızlı Değişen Piyasa Koşullarından Çekiniliyor


Raporda, kripto piyasasına ilgi gösteren fakat henüz yatırım gerçekleştirmeyen Türk yatırımcılara dair önemli detaylar da yer alıyor. Kripto Meraklısı potansiyel yatırımcıların yüzde 42’si “Hızlı değişen piyasa koşullarından çekindiğini” söylüyor. Kripto Meraklıları’nın sektöre uzak kalmasını sağlayan diğer sebepler ise kripto para tercihlerine olan az bilgi, regülasyon ve güvenlik.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Geri Çekiliyor

16 Temmuz 2024 15:58

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk