Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Türev Piyasalarda Ethereum İlk Defa Bitcoin’i Geride Bıraktı

Kripto türev borsası Deribit’ten Luuk Strijers “Put-call’un genel paritesi bu yılın en düşük seviyesinde ve bu, yukarı yönlü momentumun göstergesi” diyor

1 Ağustos 2022 20:00

Güncellenme: 1 Ağustos 2022 20:03

Ethereum blokzincirinin native token’ı Ether (ETH), türev piyasalarda sektör lideri Bitcoin’i (BTC) ilk defa geride bıraktı.


Bu yazı kaleme alınırken, kripto türev borsasının hakim oyuncusu Deribit’te Ether’in türev işlemlerdeki kümülatif dolar değeri 5,7 milyar doları buldu ve bu oran, açık Bitcoin türev işlemlerinde kilitli 4,3 milyar dolardan yüzde 32 daha yüksek. Toplam küresel işlem hacmi ve açık pozisyonun yüzde 90’ını mevduatında bulunduran Deribit, dünyanın en büyük kripto türev borsası konumunda.


Türev işlemlerde açık pozisyonlar sözleşmelerde ters işlemle kapatılmamış uzun veya kısa pozisyonları ifade eder. Teorik olarak açık pozisyonlar spot piyasasındaki dayanak varlıkların fiyatıyla sözleşme sayısının çarpımıyla hesaplanır.


Ether’in türev piyasasında Bitcoin’in tarihi geride bırakmasının ardında yakında gerçekleşecek Ethereum Birleşmesi’nin, ETH ihracında yüzde 90’lık düşüşe yol açması ve kripto parayı tasarruf aracı olarak kullanılmasına yönelik oluşan cazibe var. Eylül ayında yapılması planlanan Birleşme, Ethereum’un mevcut ‘proof-of-work blokzincirinin’ 2020’den beri faaliyet gösteren Beacon Chain adındaki ‘proof-of-stake zincirinin’ bir araya gelmesinden oluşacak.


Alım opsiyonlarına talebi, satma opsiyonu olan açık pozisyonlara göre alım opsiyonu olan açık pozisyonlara bağlı hesaplanan ‘put-call paritesindeki’ harekette görmek rahatlıkla mümkün. Satın alma opsiyonları piyasadaki yukarı yönlü hareketlere karşın sigorta sağlarken, seçmeli vadeli satış işlemleri fiyat düşüşlerine karşı koruma getiriyor.  


CoinDesk’e konuşan Deribit’in COO’su Luuk Strijers, “Deribit’te Ethereum Birleşmesi’ne dair görünümden bazıları çok emin olmasa da Birleşme sonrası gelecek türev ürünlerine ilginin oluşacağını düşünüyoruz. Put-call’un genel paritesi bu yılın en düşük seviyesinde ve bu, yukarı yönlü momentumun göstergesi” diyor.  


Strijers, “BTC’nin Put-call paritesi 0,5’ken, ETH’un Put-call paritesi ise 0,26’da ve yıl sonu vadesi yüzde 50 daha düşük: 0,12. ETH’daki en büyük açık pozisyon Aralık ayı sonunda bitecek satın alma opsiyonunda 3 bin doları buluyor” diye konuşuyor.


Ether’in spot piyasasındaki hareketliliği de artış halinde. NASDAQ’ta listelenen kripto para borsası Coinbase’de (COIN) Ethereum en çok işlem gören kripto paralarda Bitcoin’in önüne geçti. 29 Haziran’da biten haftada kayıtlı toplam cironun yüzde 33,4’ü Ethereum’un işlem hacminden gelirken, yüzde 32’lik işlem hacmiyle Bitcoin, büyük bir farkla üçüncü sıradaki SOL’ü geride bıraktı.


Coinbase’in Cuma günü yayımlanan haftalık piyasa analizinde “Yatırımcılar Ethereum ve daha geniş kapsamdaki ürünlerle aynı düzlemde ilerlemeyen Bitcoin’i satın almak istedi. Buna ek olarak SOL, MATIC ve AVAX’a ilginin yeniden arttığını gördük” ifadeleri yer alıyor.


Tüm bunlara rağmen bu yazı kaleme alınırken 443 milyar dolarlık piyasa hacmiyle Bitcoin, 199 milyar dolarlık Ethereum’un piyasa değerini halen ikiye katlıyor. Bazı analistler ise Ethereum’un piyasa hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin’i geride bırakacağından emin.


Üstelik Ethereum türev piyasalar ile vadeli işlem ve opsiyon piyasasında işlem hacmi bakımından Bitcoin’e kıyasla arka planda kalmaya devam ediyor. Kripto piyasası analitik şirketi Skew’ün verilerine göre, Ethereum’un açık pozisyon teorik fiyatı 6 milyar dolar civarında. Bu, 12 milyar dolarlık Bitcoin’in vadeli alım satım işlemlerinin yarısına tekabül ediyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk