Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Tron Stablecoin’nin Dolar Hareketliliğinde Sabit Tutulması; Justin Sun Desteklemek için 2 Milyar Dolar Dağıtmaya Yemin Etti

Pazartesi erken saatlerde merkeziyetsiz USD (USDD) kripto borsalarında 91 sent seviyesine kadar düştü

14 Haziran 2022 10:47

Güncellenme: 14 Haziran 2022 12:09

Tron’un stablecoin’i USDD, pazartesi günü ABD dolarına karşı olan sabit oranını kaybetti ve yatırımcılar yüksek enflasyon, daraltıcı finansal koşullar ve resesyon potansiyelinden daha fazla endişe duymaları nedeniyle kripto piyasalarının ani düşüşe geçmesiyle 91 sente kadar düştü.

 

Tron’un kurucusu Justin Sun, pazartesi Twitter’da Binance borsasındaki fonlama oranın, Tron blockchain’in yerel TRX token’nına karşı bahis oynamak ya da fiyatının düşeceği beklentisiyle satmak (shortlamak) için negatif yüzde 500’de durduğunu ve birçok yatırımcının bu ticarete girmek için yaygara çıkardığını belirtti. Sun’a göre, TronDAO onlarla savaşmak için 2 milyar dolar dağıtacak.

 

TronDAO bir tweet’inde rezervine 650 milyon dolarlık UCDC eklediğini söyledi.

 

Merkeziyetsiz USD (USDD), ABD dolarına bire bir döviz kuru tutması beklenen çok amaçlı blockchain’i olan Tron’da algoritmik bir stablecoin’dir.  USDD ve TRX birimlerinin oluşturulmasını ve yok edilmesini içeren ayrıntılı, otomatik bir dengeleme mekanizmasına dayanır.

 

Ayrıca TRX, bitcoin (BTC) ve Tether’in USDT’si ve Circle’ın USDC’si de dahil olmak üzere diğer stablecoin’ler gibi kripto para birimlerini  TronDAO rezervi olarak bilinen bir bekleme fonunda tutularak teminat altına alınır.

 

Tasarımı, Terra’nın fiyat sabitlemesini kaybeden ve bir ay önce çöken ve piyasa değerinde 40 milyar doları silen stablecoin UST’le korkutucu bir şekle benzerlik gösteriyor.

 

Pazartesi günü kripto borç veren Celsius’un mevduatların çalışmasını önlemek için tüm para çekme ve alım satım işlemlerini askıya aldığını duyurmasıyla kripto para birimleri keskin bir şekilde bir düşüş yaşadı. Aslında bu dünya çapında kötüleşen ekonomik ortamın ve enflasyonla mücadele adına merkez bankalarının faizleri arttırması sonucu likiditenin azalması kriptodaki likidite krizini de işaret ediyor.

 

TradingView’e göre Pazartesi sabahı USDD, kripto borsası KuCoin’de 91 sente kadar düştü, varsayılan sabitlenmesinden yüzde 9’luk bir düşüşe işaret ediyor.

 

Resmi TronDAO web sitesine göre USDD’nin teminatı 2 milyar dolarken, USDD’nin dolaşımdaki arzı 723 milyon dolar, bu da stablecoin’i desteklemek için rezervleri kullanarak USDD’yi satın almak için yeterli sermayeye sahip olduğunu gösteriyor.

 

Basın zamanında, USDD 99 sent civarında el değiştiriyordu ancak yine de sabit tutulması gereken dolar seviyesine daha ulaşamamıştı. Stablecoin’in ikiz token’ı TRX son 24 saatte yüzde 17 kadar düştü.

 

 

 

 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk